Мистецтво 5 клас, уроки №26-29

Теми уроків №23-25 👈 натисни, переглянь попередні теми 

ВІТАЮ ВАС!

Ви готові продовжити нашу мистецьку подорож

країною музичного та образотворчого мистецтва?

Тоді рушаймо!


УРОК 29 (13.04)  Музика свят і розваг

Масові розважальні дійства під час час свят, відпочинку завжди захоплювали людину, особливо — спільне виконання музики. Здавна і до нашого часу збереглася гарна традиція музикування в родинному або дружньому колі, зокрема гра на фортепіано, народних або інших інструментах, спів під гітару тощо.

Смаки любителів музики дуже різняться. Одні грають на фортепіано, відвідують оперу і концерти у філармонії. Інші віддають перевагу виконанню народних пісень. А хтось слухає радіо і знає напам’ять усі модні пісні й колекціонує їх записи.

Музичні твори, призначені для відпочинку, свят і розваг, часто називають «легкою» музикою. Її кращі зразки демонструють не легковажність, а доступність для сприйняття.

Що відбувається на картині? Де це відбувається? Яка загальна атмосфера, у якій перебувають героїні картини? Як цьому сприяє її колорит? Як видумаєте, яку музику виконують дівчата?

Багато композиторів-класиків зверталися до розважальних жанрів. Наприклад, вальс спочатку був модним бальним танцем, а потім ним захоплювалися відомі композитори Франц Шуберт, Фрідерік Шопен, Петро Чайковський, Ференц Ліст.

Пригадайте, які ви слухали вальси. Хто їх автор? Які з них були з балетів?

У давнину існувала традиція виконувати розважальну музику не лише на балах, а й у парках і садах. Таку музику спеціально приурочували до певних церемоній, урочистостей. Прикладом може слугувати «Музика на воді» Георга Фрідріха Генделя. Цей твір призначався для виконання просто неба, тому композитор активно використав духові інструменти мідної групи (труби, валторни) в перегуку з усім оркестром.

Георг ФрідріхГендель (1685 — 1759) народився в німецькому місті Галлі, але більшість своїх зрілих років проживу Англії.

Гендель з дитинства вчився грати на скрипці, клавесині, гобої та органі. Проте батько не підтримував його намірів стати професійним музикантом, навіть забороняв займатися музикою. У десять років Гендель спробував написати перший твір — тріо, а в сімнадцять уже почав працювати органістом.

Автор серйозних опер, концертів, сонат і монументальних ораторій, Г Ф. Гендель створював і популярну музику. Чи не першими зразками цього жанру стали «Королівський Феєр-верк» і «Музика на воді» — сюїти для оркестру.

Георг Фрідріх Гендель. «Музика на воді», сюїта № 2 Ре мажор.

https://www.youtube.com/watch?v=MkKjx-oa7nI

Яке ваше загальне враження від музики? Як композитор створює ефект діалогу музичних інструментів? Чи доцільно використовувати цю музику під час сучасного відпочинку?

Для допитливих

У сучасній культурі набули поширення музичні фонтани — різновид аква-шоу (шоу на воді). Яскраве видовище досягається завдяки поєднанню музики із синхронним рухом струменів і хвиль води та світло-кольоровими ефектами. В Україні установлені невеликі музично-світлові фонтани в Харкові, Севастополі, Запоріжжі. У Вінниці в річищі Південного Бугу збудований найбільший у Європі плавучий музичний фонтан.

Найбільші співаючі фонтани світу являють собою дивний калейдоскоп водного, музичного, світлового та сценічного шоу. У репертуарі фонтану «Белла-джіо» Лас-Вегасі (США) переважає естрадна музика.

Розгляньте фотоілюстрації. 

Як ви гадаєте яку музику виконують фонтани? Чому, на вашу думку, фонтани починають «співати» переважно ввечері?

Фонтанам Рима, які щедро прикрашають площі й вулиці, парки й вілли цього «вічного міста», присвячено цілу симфонічною поему. Програмний твір італійського композитора Оттаріо Респігі складається з чотирьох частин, кожна із яких розкриває образ певного фонтана при його спогляданні у різний час доби.

1.    «Фонтан Валле Джулія на зорі». Перша частина поеми — це своєрідний оркестровий пейзаж. Музична пастораль передає атмосферу тихого світанкового ранку, ніжне дзюрчання води фонтана, пронизані першими сонячними променями бризки й краплі.

2.    «Фонтан Тритона вранці». Статуя Тритона — сина бога моря Посейдона, розміщена на мушлі, яку тримають хвостами чотири дельфіни в оточенні чудернацьких фігур сирен, що ніби рухаються під струменями води. Ця енергійна танцювальна за характером частина поеми (скерцо) починається гучним висхідним звучанням валторн, яке підхоплює весь оркестр. Музика створює фантастичний образ могутнього злету.

3.    «Фонтан Треві опівдні». Якщо, за словами О. Респігі, міські фонтани — це мелодійні голоси Рима, то величний Треві — справжній соліст італійської столиці. Це найвідоміший з-поміж 280 римських фонтанів. Невелика площа нагадує постійно заповнений глядачами амфітеатр, а сам фонтан — сцену, на якій відбуваються головні події.

4.  «Фонтан вілли Медічі під час заходу сонця». Під дзюрчання фонтанної води заходить сонце, засинає Рим і вся Італія. Про це оркестровими звучанням оповідає музична поема О. Респігі.

Оттаріо Респігі. «Фонтани Рима».

https://www.youtube.com/watch?v=aSVOR3_aJ3M

Передайте свої враження від музики. Порівняйте частини поеми. Чому, на вашу думку, композитор обирає жанр скерцо для образу фонтана Тритона? Порівняйте музичний і візуальний образи фонтана Треві.

Мистецька скарбничка

Шоу (англ. show — показ, уявлення) — захід розважального, постановочного характеру, який, як правило, проводиться перед публікою.

Тематичні  запитання та завдання  

1.    Поясніть на конкретних прикладах, що таке «легка музика», «шоу».

2.    Пригадайте фонтан, який вам доводилося бачити (у парку, на картині, по телебаченню). Якою музикою його можна було б озвучити (урочистою, ніжною, динамічною, тихою, святковою, загадковою, фантастичною)?

3.    У вільний час послухайте репертуар музичних фонтанів світу (на сайтах Інтернету). 

Поцікавтеся самостійно, у яких кінофільмах «героєм» був фонтан Треві.

4 Доберіть музичний репертуар до фонтана, який би ви хотіли бачити у своєму рідному місті або селі.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас 



УРОК 28 (06.04) Ансамбль: у єдності-гармонія

Прагнення краси і намагання людини художньо оформлювати все, що її оточує, знайшло своє відображення в архітектурних ансамблях.

Архітектурний ансамбль передбачає гармонійну єдність просторової композиції, яка включає не тільки споруди, а й твори скульптури (пам’ятники, декоративні рельєфи), а також монументальний живопис і садово-паркове мистецтво.

Пригадайте, які ви бачили архітектурні ансамблі. Які види мистецтва до них належать?

Перейди за посиланням, виконай урок 

Творче завдання 
























УРОК 27 
(23.03).  Музичні та хореографічні ансамблі


Мабуть, немає людини, якій не доводилося б співати разом із іншими. Якщо виконавців багато, вони утворюють великий колектив — хор, а при меншій кількості виконавців — вокальний ансамбль. Такі колективи розрізняють за кількістю виконавців: із двох учасників — дует, із трьох — тріо, із чотирьох — квартет, із п’яти — квінтет, із шести — секстет, із семи — септет, а з восьми — октет.

Багатогранна репертуарна, палітра притаманна вокальному секстету «Піккардійська терція» зі Львова, який уже понад 20 років виступає не лише в нашій країні, а й за кордоном, співаючи не лише класичні твори, ай обробки українських народних пісень, сучасну музику.


Для допитливих

У столи ці Латвії Ризі в центрі старовинної площі біля знаменитого Домсько-го собору розташований Будинок радіо. Протягом багатьох років туту робочому кабінеті головного редактора, відомого композитора Раймонда Паулса відбувалися репетиції вокального ансамблю «Дзегузіте» («Зозуленька»), Знаменитий Маестро не лише створював пісні для дітей, а й імпровізував разом зі співаками, яким було від 3 до 13 років, розсвічуючи народні мелодії сучасними ритмами так, що юні вокалісти починали невимушено пританцьовувати.



Які ви знаете оркестри? Як називається український народний ансамбль із трьох виконавців?


В інструментальних ансамблях менше виконавців, ніж в оркестрі. Вони можуть грати на. інструментах однієї групи, як, наприклад, струнний ансамбль або ансамбль духових інструментів, а можуть поєднувати різні групи. Експериментуючи тембрами, композитори створювали найрізноманітніші інструментальні ансамблі.

Усі музичні колективи з невеликою кількістю учасників зазвичай називають камерними ансамблями. Вони розрізняються залежно від складу інструментів. Наприклад, струнне тріо або фортепіанне тріо — це зовсім різні за тембровим звучанням ансамблі, хоч у їх складі й однакова кількість виконавців.

За Національним камерним ансамблем «Київські солісти» затвердилася репутація популяризатора музики маловідомих в Україні композиторів. За поширення вітчизняної камерної музики колектив отримав звання «Посол української культури у світі». Цей ансамбль є співорга-нізатором і основним учасником щорічного Міжнародного фестивалю «Мистецтво камерної гри».

В естрадній музиці популярності набули вокально-інструментальні ансамблі (ВІА). Учасники таких ансамблів співають пісні й одночасно акомпанують собі на електромузичних інструментах (гітарах) і ударних.

Для невеликих колективів виконавців у рок-музиці застосовують назву — рок-гурт, а в джазовій — джаз-бенд. До складу джаз-бенду входять духові й ударні інструменти, обов’язково фортепіано і саксофон. Зародилася джазова музика в середовищі афроамериканців, її не сплутаєш ні з якою іншою завдяки характерним мелодіям і ритмам.


Отже, будь-який музичний ансамбль складається з колективу музикантів, об’єднаних спільним виконанням музики. Слово ансамбль уживається і на означення злагодженого виконання групою виконавців того чи іншого твору. Музиканти-професіонали добре знають: щоб співати або грати в ансамблі, треба навчитися уважно слухати інших, навіть, якщо ти соліст-віртуоз, тоді звучання буде злагодженим. Нарешті й самі твори, які виконується будь-яким колективом, також називаються ансамблем або ансамблевою музикою. Отак виникає багато значень у цього звичного для нас слова, коли йдеться про музику!

Хореографічний ансамбль, як і музичний, має свої різновиди. Залежно від видів танців існують ансамблі народного, класичного, естрадного, спортивного танцю, ансамбль танцю модерн, які відрізняються своєю особливою хореографічною мовою.

Виступи яких хореографічних ансамблів вам доводилося бачити? Які танці вони виконували? Які з них найкраще запам’ятались і чому?

Віртуальна екскурсія

У різних країнах проводяться фестивалі и конкурси дитячих танцювальних ансамблів. Наприклад, один із найпрестижніших в Європі міжнародних конкурсів — фестиваль «Танцювальний Олімп» для дітей і юнацтва проходить щорічно у Берліні (Німеччина). Учасники змагаються в чотирьох номінаціях: класичний танець, танець модерн, народно-характерний танець, естрадний танець. Фестиваль має на меті підтримкухореографічного мистецтва, а також створення дитячого «Театру світу», до трупи якого увійдуть танцівники — переможці конкурсів, які вже відбулися в рамках цього фестивалю.

Вокально-хореографічні ансамблі, або ансамбліпісні і танцю, — це самодіяльні або професійні колективи, у творчості яких поєднуються різні види мистецтв: музика, хореографія, елементи театралізації. Нерідко вони організовуються при обласних філармоніях з метою збереження і поширення фольклору певного регіону.

Один із кращих колективів України, що пропагує народну творчість, — Заслужений академічний Буковинський ансамбль пісні і танцю. Під орудою Андрія Кушніренка, який майже півстоліття очолював цей ансамбль, колектив досяг такого високого професійного рівня, який дає змогу виконувати і класичний репертуар, і фольклорні твори, насамперед — насичені колоритом рідного краю.



МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Віртуоз (італ. virtuoso — від лат. virtus — доблесть, талант) — виконавець, який досяг високої технічної майстерності.

Естрадний танець — вид сценічного танцю, невелика сценка, хореографічна мініатюра, яка включає ексцентрику, акробатику.

Запитання для повторення

1.    Поясніть значення терміна «ансамбль» у музичному мистецтві.

2.    Які визнаєте види музичних ансамблів? Наведіть приклади.

З Які існують хореографічні ансамблі залежно від виду танцю?

4.    Дізнайтеся, які професійні і дитячі ансамблі пісні й танцю е у вашій області.

5.    У вільний час прослухайте і порівняйте виконання лібертанго Астора Пьяццолли ансамблями різних складів та з різними солістами.             

УРОК 26 (16.03). Наймолодша муза. Мультфільм  

Всім дітям будь-якого віку, та й дорослим також,
дуже подобається дивитися мультфільми.
Прекрасні мультфільми для дітей створюють
українські мультиплікатори і сьогодні ми
ознайомимося із їхньою творчістю,
яка приносить багато радості глядачам різного віку.

ПЕРЕЙДИ ЗА ПОСИЛАННЯМ, ВИКОНАЙ УРОК

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

1.    Які види мультфільмів ви знаєте? Чим вони відрізняються?

2.    Розкажіть про особливості роботи художника-мультиплікатора.

3.    Порівняйте образи героїв американської та української анімації на прикладі фільмів Діснея та «Козацького серіалу».

Мистецький проект. Уявіть, що вам запропонували розробити проект парку розваг, присвяченого героям української мультиплікації (на кшталт Диснейленду). Доберіть до нього назву. Придумайте, яких персонажів можна задіяти, які атракціони та розваги організувати.

2 коментарі:

  1. Доброго дня! Підскажіть, будь ласка, як переглянути старіші уроки, наприклад за січень? У розділі " Дистанційне навчання " за 5 клас відображаються уроки лише за 23.03. та 16.03. Завчасно дякую !

    ВідповістиВидалити
  2. Вітаю вас на моєму блозі!
    Для того, щоб переглянути уроки поверніться на початок сторінки, у лівому верхньому куті, ви побачите Теми уроків 23-25 (зелений колір), натисніть на це посилання.
    Щоб переглянути попередні уроки, звертайте увагу на таке посилання на кожній новій сторінці.
    Дякую за ваш коментар!

    ВідповістиВидалити