Мистецтво 6 клас, уроки № 23-34

 МАТЕРІАЛИ УРОКІВ №17-22 👈 натисни, переглянь попередні теми 


УРОК 34. (19.05) Музично-театральні жанри. Оперета.

  Що може бути веселішим  за оперету з її захоплюючим комічним сюжетом і яскравими мелодіями  та запальними танцями?

   Оперети, або споріднені з ними музичні комедії  належать  до легкої, розважальної музики.
   Назва жанру оперети в перекладі з італійської буквально  означає "маленька опера". Як і в опері, відкриває виставу увертюра, звучать арії і дуети головних героїв, ансамблі  та  хорові  сцени  в  супроводі  оркестру. Проте музичні номери тут простіші й коротші, ніж в опері.
   Натомість у драматургії спектаклю збільшується значення  танцювальних епізодів. Окрім  комічного  змісту, головна відмінність  від опери полягає в тому, що музика в опереті  чергується  з  розмовними діалогами. 

ОПЕРЕТА 
жанр театрально-музичного мистецтва; 
вистава, переважно розважального  характеру, що  поєднує розмовні  діалоги, вокальну  та інструментальну  музику, хореографію й естрадне мистецтво. 


Незважаючи на італійське ім'я, батьківщиною оперети є Франція. Започаткував  цей  жанр композитор  і  диригент  Жак  Оффенбах, який  відкрив  у Парижі  маленький  театр  "Буфф-Паризьєн". Історія  жанру сягає 1858 р. - прем'єри  оперети "Орфей у пеклі". Протягом  наступних  двадцяти  років Ж.Офенбах поставив  у  своєму  театрі  89 оперет.
   
    Новий жанр  наповнив  театральні  зали звучанням  мелодій  побутових танців - граційного вальсу, веселої  польки, стрімкого  галопу  і запального  канкану, який прийшов із кабаре.

Найбільшого розвитку  оперета досягла  у  Відні, у музичній столиці  Європи. Австрійський композитор Йоганн Штраус (син), який отримав  титул "короля вальсів", написав 16  оперет, найвідоміші  з яких - "Летюча  миша" і "Циганський барон"



   Життєрадісні й мелодійно яскраві оперети створили  угорські творці так званої "нововіденської  оперети" 


- Ференц  Легар 

"Весела вдова"






 Імре  Кальман  

"Сильва", "Принцеса цирку", "Мариця"


  Засновником української модернової  оперети став композитор Ярослав Барнич. Він збагатив цей жанр українськими образами й темами, чарівними піснями, сучасними  танцювальними ритмами. Пісня - танго "Гуцулка Ксеня" з однойменної оперети  стала однією з найпопулярніших українських пісень XX ст.

Слухання  Попурі  із опери Йоганна Штрауса "Сільва"

ПОПУРІ
- інструментальна п'єса, яка складається з мелодій народних пісень і танців, популярних мотивів опер, оперет, балетів, кінофільмів; ці мотиви  швидко (мозаїчно) змінюються

Слухання Ярослав Барнич пісня "Гуцулка Ксеня" 
(у виконанні ансамблю "Веселі музики")
  • Опишіть свої враження від прослуханих фрагментів оперет
  • Ритми яких танців стали основою цих популярних мелодій?
  • Поміркуйте, завдяки яким музичним якостям пісня "Гуцулка Ксеня" широковідома в усьому світі.

УРОК 33. (05.05)   МУЗИЧНІ ФАНТАЗІЇ


Чи  полюбляєте  ви  фантазувати?
Імовірно, нема на світі такої людини, яка б ніколи не мріяла або  не  фантазувала. 
У  музиці  є  навіть п'єси, які  так  і називаються - фантазії. 
Фантазія 
- жанр  інструментальної  музики, зокрема  симфонічної;
твір вільної  форми  фантастичного змісту.
    Назва цього жанру  походить  від  грецького  слова "фантас",  що озгачає "уява". Оскільки  композиція  іменувалася "фантазією", митець  мав змогу  відійти  від канонів, властивих  музичним  формам. Тому його не можна  було звинуватити  в порушені  усталеної  музичної  структури, оскільки  фантазії  її   не мали. 
  У  фантазії  композитор  презентує слухачеві  головну  музичну  тему  на  самому початку  твору, далі - ніби імпровізує  на  задану тему,  змінюючи засоби  музичної виразності так, як підказують  йому серце,  власні почуття й емоції, уява і фантазія.
  • Порівняйте фортепіанну й  оркестрову  версії виконання фантазії.
Слухання В.А.Моцарт Фантазія ре мінор 
(у фортепіанному виконанні)

Слухання  В.А.Моцарт Фантазія ре мінор  
(у виконанні оркестру під керівництвом Поля Моріа) 
- Які  нові  якості  надає музиці  В.А. Моцарта її сучасна  оркестрова інтерпретація?

  Музика, як і будь-яке інше мистецтво, передає думки, почуття  та  уявлення  того, хто її створив.  Порівняйте  звучання  музичної  фантазії  із живописними фантазіями  митців. 
              








 Відомий композитор Як Сібеліус увійшов в історію симфонічної  музики  як творець  жанру  програмної  симфонічної поеми. Жанру  поеми, які фантазії, притаманний  вільний розвиток музики.  




Біографія Я.Сібеліуса
-  Схарактеризуйте  особливості форми та розвитку цієї  музики.

Слухання  Я. Сібеліус  Поема  "Фінляндія"

У спадщині українських композиторів чимало творів, що поєднують різні жанри. Наприклад, кантату-симфонію «Кавказ» на вірші однойменної поеми Тараса Шевченка, симфонічну фантазію-увертюру «Веснянки» створив Станіслав Людкевич.

                                 Роман і Надія Федіни. Веснянки

МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Фантазія (від грец. — уява) — інструментальний одночастинний твір для оркестру, у якому музика розвивається вільно, часто схожий на варіації чи імпровізацію з домінуванням елементів фантастики у змісті.

  • 1. Порівняйте ознаки жанру фантазії з іншими інструментальними жанрами.
  • 2. Поміркуйте й поясніть, чому композитори використовують фантазійні жанри.
  • 3. Самостійний пошук. Поцікавтеся, хто з відомих композиторів створював фантазії. Прослухайте ці твори.
  • 5. Мистецький проект «Літні фантазії» (завдання на канікули). Збирайте нові пісні, запам’ятовуйте їх для того, щоб у вересні провести конкурс на кращу пісню.


УРОК 32. (26.04)     КАРТИНИ-ЗАГАДКИ ТА КАРТИНИ-ІЛЮЗІЇ

Хто не полюбляє у вільний час розгадувати загадки, ребуси й головоломки? Можливо, тому ми із задоволенням розглядаємо картини невизначеного жанру з оптичними ілюзіями. Такі твори є в Сальвадора Далі, Октавіо Окампо, Олега Шупляка та ін.

Мексиканець Октавіо Окампо в багатьох своїх композиціях «заховав» різні образи, які з першого погляду і не побачиш. Наприклад, на картині «Родина генерала» спочатку бачимо старого, жінку з дитиною на руках і собаку. Але, поглянувши уважніше, бачимо профіль чоловіка з бородою. Насправді на картині зображено дев’ять осіб. Чи знайшли ви інших?

Український художник Олег Шупляк пише картини-ілюзії, які здалеку сприймаються як портрети, але, придивившись, ми бачимо композиції з людьми, деревами, спорудами тощо.

Октавіо Окампо. Родина генерала

Олег Шупляк. Автопортрет під липами

Які «загадки» вміщують картини митців? Ознаки яких жанрів у них поєднано?

Портрет митця

Джузеппе Арчимбольдо. Автопортрет

Джузеппе АРЧИМБОЛЬДО (1527—1593) — італійський художник, який здобув славу одного з найзагадковіших митців свого часу. Він відомий портретами, що складаються з овочів, фруктів, квітів та інших речей.

За різноплановою обдарованістю Арчимбольдо можна порівняти хіба що з його геніальним сучасником — Леонардо да Вінчі. У них дуже багато спільного і в долях. Арчимбольдо походив із родини майстрів, й у своєму житті досяг усього самостійно, не маючи ні знатного роду, ні великих грошей. Займався конструюванням усіляких пристроїв, військової техніки. Працював придворним портретистом, декоратором, дизайнером костюмів і фахівцем з мистецтва в королівській родині.

Арчимбольдо одним з перших почав творити картини з подвійним змістом (наприклад, «Кухар», «Продавець овочів»). Розглядаючи їх в одному положенні, бачиш натюрморт, а перевернувши картину на 180 градусів — портрет. У картинах «Зима» і «Літо» серед різнобарв’я натюрморту проглядається людський образ. У його картинах образ людини зливається з природою, перетікає в неї, розпадається на частини, або навпаки, із розрізнених предметів складається дуже виразна зовнішність, а іноді й навіть характер.

І понині таємниця живопису Арчимбольдо, картини якого не старіють, залишається нерозшифрованою і для фахівців, і для широкої публіки.

Джузеппе Арчимбольдо. Зима

Секрети майстерності

Юлія Білецька. Долоня (техніка квілінг)

Одна з художніх технік — квілінг — мистецтво виготовлення плоских або об’ємних композицій зі скручених у спіралі смужок паперу. Для виготовлення паперових спіралей і скручування смужок паперу використовують звичайне шило або пластмасову чи металеву паличку з розщепленим кінцем. Для виконання робіт високої точності потрібен пінцет. Звичайно, необхідні ножиці, клей і паперові кольорові смужки (завширшки 3-7 мм).

Смужка паперу звивається в щільну спіраль. Починати потрібно з краю смужки, який накручується на кінчик гострого шила. Після декількох щільно накручених витків валик можна зняти із шила та крутити вручну. Скручувати рулон потрібно двома руками, аби він не розпустився раніше, ніж потрібно. Коли вся стрічка буде згорнута, слід послабити пальці й дати їй трохи розпуститися. Кінчик паперу змащується клеєм та закріплюється. Тепер заготівлі можна надати бажаної форми залежно від того, де і як її стиснути.

У сучасних українських митців популярності набув батик — ручний розпис по тканині, який здавна відомий у східних народів. За технікою виготовлення його поділяють на холодний (європейський) і гарячий (із використанням розплавленого воску).

Марія Тарасова. Батик «Моя квітуча Україна»

Юко Наката. Індонезійський батик «Дівчина з квітами»

Творча робота. Створіть композицію — карту «Моя квітуча Україна» у вигляді декоративного килиму (паперопластика, квілінг).

Передайте захоплення красою нашої Батьківщини.

ТЕМАТИЧНІ ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

  • 1. Які існують картини-загадки?
  • 2. Які художні техніки роботи з папером вам відомі?
  • 3. Самостійний пошук. Поцікавтеся історією виникнення художньої техніки батик, яка стала своєрідною мистецькою візиткою Індонезії. Порівняйте твори індонезійських й українських митців, виконані в цій техніці.
  • 4. Придумайте кросворд (ребус, головоломку), використовуючи терміни, з якими ви ознайомилися протягом року під час вивчення жанрів мистецтв.
  • 5. Творче завдання. Запропонуйте ідею-образ для вітальної листівки, виконаної в техніці квілінгу.

УРОК 31. (24.04) 

ЖАНРИ КАМЕРНО-ІНСТРУМЕНТАЛЬНОЇ МУЗИКИ:ПРЕЛЮДІЯ, ЕЛЕГІЯ

 

Камерна музика виникла в домашньому середовищі й призначалася для вузького кола слухачів. Пізніше вона виконувалась у спеціальних концертних залах. У виконанні таких творів велике значення належало фортепіано, скрипці та іншим струнним інструментам.

ПЕРЕЙДИ ЗА ПОСИЛАННЯМ, ВИКОНАЙ УРОК

https://sway.office.com/zEzBuQy5dI5vyrNK?fbclid=IwAR2MBk9MTBcxQRZmG4TRkdd92nSVvfvOGfstwuQIqyqbpnPWDHRk3q_kjcM

УРОК 30. (21.04) 

ЖАНРОВА ПАЛІТРА МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА.

КОНЦЕРТ

Музичне мистецтво володіє унікальною властивістю: за допомогою звуків воно доносить до слухача думки та почутгя композитора, втілені в художніх образах. Звісно, кожен слухач по-своєму сприймає і розуміємузичний твір, складає власну думку про його зміст та засоби виразності відповідно до своїх поглядів, смаків, досвіду. А як визначити, у якому жанрі написано твір?

У кожній сфері художньої діяльності людини класифікацію за жанрами здійснюють залежно від специфіки того чи іншого виду мистецтва. Наприклад, портретний жанр, пейзаж, натюрморт виділяють тільки в образотворчому мистецтві; етюд, пісня, романс, п'єса притаманні декільком видам мистецтва: літературі, музиці й театру, а симфонія, соната, увертюра, арія, кантата, ораторія, хор — лише музиці.

ПЕРЕЙДИ ЗА ПОСИЛАННЯМ, ВИКОНАЙ УРОК

https://sway.office.com/PpT0kUvyb38xodhn?fbclid=IwAR3dlH-OGmDHrxT9BgJGuCPH0jY0ZPkZifM-XFDkqwy3LHIWDw-CyIFUWeY

Творче завдання.

Прослухайте декілька своїх улюблених музичних творів і визначте, до яких жанрів вони належать.

 Для допитливих — виконання музичного проекту.

Проект «Моя фонотека»

Мета: навчитися знаходити фонограми музичних творів і зберігати їх у форматі трЗ.

Очікуваний результат: диск з улюбленими творами різних жанрів.

План створення:

1. Знайдіть з друзями музичні твори та їхні сучасні обробки, які слухали на уроках, збережіть їх у форматі трЗ в окрему папку на комп'ютері.

2. Складіть список записаних фонограм, спробуйте за допо¬могою функції «перейменування» зберегти їх у вільному або алфавітному порядку, задавши кожному файлу номер 001, 002... і т.д.

3. Оформте обкладинку диска з назвою «Моя фонотека» та зробіть кілька копій. 

Тепер можете зробити подарунок рідним та друзям!

УРОК 29. (12.04)

ЖАНРОВА ПАЛІТРА СИМФОНІЧНОЇ МУЗИКИ. СИМФОНІЯ

Як композиторові передати душевний світ людини з усіма його складнощами — суперечливими почуттями, думками, що безперервно змінюють одна одну? 

Яку форму обрати композиторові для відображення цього світу, на яких думках і почуттях зосередитися?

Є така форма! Є і жанр — симфонія!

ПЕРЕЙДИ ЗА ПОСИЛАННЯМ, ВИКОНАЙ УРОК

https://sway.office.com/gXChEkyq0iyhS7by?fbclid=IwAR1nookyrtcLi_NHBG95rqc8aGeX34D_mlsE85nweHoQ_E5Zi9oIBUhJWnc

УРОК 28. (07.04)

Міста і села в пейзажі

У міських і сільських пейзажах художники розкривають особливості забудови, зображають вулиці, площі, сквери.

Картини, створені митцями багато століть тому, дають нам можливість побачити архітектуру старовинних міст і сіл, ознайомлюють з епізодами життя їхніх мешканців.

Різновидом міського пейзажу є архітектурний пейзаж — картина, малюнок або гравюра із зображенням реальної або уявної архітектури в навколишньому середовищі.

У міському індустріальному пейзажі головним є зображення промислових споруд — заводів, фабрик тощо.

Щоб зобразити на картині будівлі та інші об'ємні об'єкти, розташовані у просторі, художники застосовують лінійну перспективу.

Дмитро Даніш. Міський пейзаж

Тарас Шевченко. Комора в Потоках

• Роздивіться міські й сільські пейзажі, порівняйте старовинну архітектуру із сучасною. Проаналізуйте, як у картинах застосовано лінійну та повітряну перспективу.

Лінійна перспектива — зображення предметів на площині відповідно до зорового сприйняття їх у просторі; побудова такого зображення за допомогою ліній, що сходяться на горизонті в одній точці.

Поліна Рибакова. Сербія. Петроварадін

Микола Глущенко. Монмартр. Сакре-Кер

Григорій Іващенко. Крижані заводи

Це цікаво. Ведути Каналетто

Різновид архітектурного пейзажу — ведута — набув популярності в Італії у XVIII ст.

Високим мистецтвом зробив ведуту відомий італійський художник Каналетто (Джованні Антоніо Каналь), який зображав панорами Венеції з численними каналами. Картини художника вирізняються документальною точністю рисунка, довершеністю перспективної побудови. Твори приваблюють світловими та повітряними ефектами, оригінальністю композиційних рішень. Побутові епізоди, події міського життя надають пейзажу правдивості. Художник застосовує в картинах стафаж — невеликі зображення людей і тварин, що допомагають уявити реальні розміри споруд.

Каналетто. Повернення на Вознесіння Господнє

Ведута — різновид пейзажу із документально точним зображенням певної місцевості або міста з архітектурою в навколишньому середовищі, нерідко із водоймою та застосуванням стафажу.

Стафаж — другорядні елементи композиції; у пейзажному живописі — невеликі фігури людей і тварин, зображені для пожвавлення та прикрашання краєвиду.

• Роздивіться картину та схему побудови лінійної перспективи, що їй відповідає.

Точка сходження — уявна точка на лінії горизонту, у якій при побудові лінійної перспективи сходяться всі паралельні лінії, спрямовані вглиб простору.

Каналетто. Регата на Гранд-каналі

• Опишіть зображений сільський пейзаж. Поміркуйте, до якого літературного або музичного твору він міг би стати ілюстрацією.

Юрій Бірюков. Краєвид села з вітряком

Секрети художніх матеріалів і технік. Олійний живопис

Олійний живопис — живопис фарбами, у яких зв'язувальною речовиною є горіхова, лляна, соняшникова олії та лаки. Застосовується у станкових творах (живопис на полотні, дереві тощо), а також у монументальних (настінних) розписах.

Багатошаровий олійний живопис — різновид техніки живопису, що передбачає послідовне виконання картини в кілька етапів. Між цими етапами художники роблять перерви, поки фарби цілком не висохнуть. Таким чином створюється прозорість олійного живопису, що збагачує колорит картини і створює відчуття глибини простору.

Практичне завдання

Намалюйте міський або сільський пейзаж (гуаш).

Поради

Придумайте образ міста чи села, який хочете зобразити. Спочатку виконайте пошукові ескізи та визначте, що буде зображено в центрі, на передньому і дальньому планах. Для того щоб передати простір, застосуйте лінійну і повітряну перспективу. Доберіть відповідний колорит.

Послідовність побудови зображення в лінійній перспективі

Запитання і завдання

  • 1. Порівняйте сільський і міський пейзажі на конкретних прикладах.
  • 2. Що таке лінійна перспектива?

Самостійна робота для допитливих

  • 1. Дослідіть, чи є пам'ятки архітектури у вашій місцевості.
  • 2. Виконайте замальовки архітектурних пейзажів рідного краю.

УРОК 27. (22.03)

 Різновиди пейзажу. Морська далечінь

У всі часи море приваблювало художників мінливістю своєї стихії. Воно зачаровує спокійною урочистістю у штиль, вражає силою хвиль у бурю. Кольори моря, переважно сині й зелені, мають безліч різноманітних відтінків, адже у воді відображаються небо, сонце, скелі, проглядаються пісок, каміння, водорості.

Морський пейзаж називають мариною, що в перекладі з італійської означає «морська». У марині також зображаються кораблі, човни, змагання з вітрильного спорту, прибережна місцевість. Однак головним «персонажем» марини завжди залишається море.

Художники, які зображають морську стихію, називаються мариністами.

Марина — різновид пейзажу, в якому зображається море; художній твір.

















Іван Айвазовский. Море. Коктебель

У морських краєвидах зазвичай чітко простежується лінія горизонту. Залежно від точки зору горизонт може бути низький, середній або високий. Удалині берег моря здається нечітким, а на передньому плані хвилі й каміння художники прописують детально.

• Визначте види горизонту на схематичних малюнках і картині.


Байрон Пікерінг. Марина

Шедеври жанру. Іван Айвазовский. «Серед хвиль»

Марину «Серед хвиль» поціновувачі мистецтва вважають найвизначнішим твором видатного художника Івана Айвазовского. Як і більшість робіт мариніста, ця картина написана за уявою. На величезному полотні зображено вузьку смужку грозового неба з низькими хмарами, весь інший простір заповнили хвилі бурхливого моря. Промінь сонця прорвався крізь хмари і ніби тоне в морській безодні. Композиційним стрижнем твору є центральна хвиля з білосніжною піною на гребені, на яку падає сонячне світло.

Вражає реалістичне зображення бурхливого моря, гармонійне поєднання сріблясто-сірих, сірувато-синіх, синьо-зелених відтінків. Шар фарби настільки тонкий, що в деяких місцях проступає білий колір ґрунту полотна. На картині чудово передано красу розбурханого моря. Художник ретельно вимальовує вигини та ритм хвиль, легке мереживо піни.

Іван Айвазовский. Серед хвиль

Зазвичай колорит марини холодний, проте, залежно від сонячного освітлення, туману чи дощу, — він може бути іншим. Яскравого сонячного дня колорит краєвиду може бути контрастним. Коли заходить сонце, пейзаж забарвлюється в теплі кольори. Дощ або ранковий туман надають марині ніжних відтінків.

• Роздивіться картини на сюжети морських краєвидів. Порівняйте їх колорит.

Михайло Демцю. Іспанський цикл

Микола Глущенко. Вітрильники

Володимир Троїцький. Корабель

Михайло Демцю. Іспанський вечір

Нюанс — незначний відтінок кольору.

Секрети художніх матеріалів і технік. Акварель

Акварель — фарби, які розводять водою; живопис цими фарбами.

Акварельні фарби були відомі ще в Стародавньому Єгипті, Китаї та в античному світі. Акварель — одна з найскладніших технік малювання.

Залежно від ступеня вологості паперу виділяють такі акварельні техніки, як «по-мокрому» й «по-сухому». Цікаві ефекти дає робота на частково зволоженому папері, а також поєднання кількох прийомів. Акварель «по-мокрому» виконується на заздалегідь змоченому водою аркуші: фарба може наноситися «мокрим по мокрому» і «сухим по мокрому». Цей спосіб дає змогу отримати легкі, прозорі кольорові відтінки й м'які переходи, тому широко застосовується в пейзажі.

Різновидом акварелі «по-мокрому» є техніка a la Prima — живопис, написаний швидко, за один сеанс, що дозволяє зберегти свіжість і насиченість барв. Такою технікою найкраще виконувати начерки, ескізи, пейзажні етюди.

Сергій Темерєв. Вітрило

Практичне завдання

Намалюйте морський пейзаж у нюансному (тьмяному, спокійному) або контрастному (яскравому, напруженому) колориті (акварель).

Поради

Відповідно до задуму розмістіть на аркуші лінію горизонту. За допомогою різних технік акварелі передайте ритм, прозорість морських хвиль. Створіть колорит, який відобразить настрій краєвиду.

Приклади зображення хвиль аквареллю

Степан Бородулін. Скелі на морському березі

Запитання і завдання

  • 1. Які сюжети художники зображають у марині?
  • 2. Поясніть, у чому полягає відмінність між контрастом і нюансом у живописі.

Самостійна робота для допитливих

  • 1. Дізнайтеся про походження назв морів: Чорного, Білого, Червоного тощо.
  • 2. Створіть композицію-колаж «Море» з різних матеріалів.

Художній проект «Морські подорожі навколо світу». 

Дізнайтеся про морські подорожі відомих мореплавців, зробіть замальовки марин на цю тему.

УРОК 26. (17.03)

Різновиди пейзажу. Гірський краєвид

Серед різновидів пейзажу поширений гірський краєвид, у якому зображаються кам’янисті скелі, гори, укриті лісовими хащами, снігами та льодовиками.

У гірських краєвидах художники приділяють значну увагу композиції твору. Адже в такому пейзажі необхідно гармонійно розмістити різні за формою, кольором і тоном природні об’єкти.

Дерева, рослини, камені на передньому плані картини деталізовані та зберігають чіткість форм, яскравість і насиченість кольорів. Вони загороджують віддалені, менш деталізовані об’єкти, що допомагає передати глибину простору.

На гірському пейзажі часто можна побачити море, долини із садами, полями, ріками і селами. Однак композицію картини будують таким чином, що головними в ній є саме гори.

Мартірос Сар’ян. Гірський пейзаж

Каспар Давид Фридрих. Крейдові гори на острові Рюген

Зазвичай митці зображають гори, розташовані вдалині, а трапляється, що саме з висоти гір ми роздивляємося далечінь.

• Який краєвид розкривається з висоти крейдових гір?

Композиція — побудова художнього твору, зумовлена його змістом і призначенням; взаємне гармонійне розташування частин твору; самостійний художній твір.

Мартірос Сар'ян. Гори

• Роздивіться пейзажі. Схарактеризуйте колорит картин.

Колорит — гармонійне співвідношення і поєднання кольорів у картині.

Антон Кашшай. Рання весна

Йосип Бокшай. Шауль

Кацусіка Хокусай. Червона Фудзі

Вінсент ван Гог. Лука в горах Ле-Мас-де-Сен-Поль

• Проаналізуйте композицію картини. Які засоби використав художник, щоб передати далечінь? Які основні кольори утворюють колорит пейзажу?

Золтан Шолтес. Гірська річка

Секрети художніх матеріалів і технік. Пастель

Пастель — сухі, м'які кольорові олівці без оправи, спресовані з розтертих у порошок пігментів; твір мистецтва, виконаний у цій техніці. Пастельними олівцями малюють на шорсткому папері, картоні, ґрунтованому полотні, замші, пергаменті. Готовий малюнок закріплюють рідким фіксатором.

Практичне завдання

Намалюйте гірський пейзаж «Засніжені гори» або «Золота осінь у Карпатах» 

Поради

Розпочинаючи роботу над композицією, виконайте кілька пошукових ескізів та оберіть вертикальний або горизонтальний формат. Продумайте розміщення природних об'єктів на передньому, середньому, дальньому планах. Відповідно до задуму доберіть колорит пейзажу.

Послідовність зображення гірського пейзажу

Запитання і завдання

  • 1. Яка роль композиції в художньому творі?
  • 2. Як передати плановість у картині?
  • 3. Поясніть, що таке колорит.

Самостійна робота для допитливих

  • 1. Знайдіть репродукції графічних пейзажів і поміркуйте, як передається простір у графіці.
  • 2. Спробуйте виконати у графіці той самий гірський пейзаж, який раніше був зображений у кольорі. Проаналізуйте, як змінюється враження від краєвиду, створеного у графіці й живописі.


УРОК 25. (06.03)

ПЕЙЗАЖ: ГІМН НАВКОЛИШНЬОМУ СВІТУ

https://www.youtube.com/watch?v=3SASicr-hCg


Пейзаж — один з найпопулярніших жанрів живопису, основним об'єктом зображення якого є природа. У пейзажі відтворюється реальна або уявна місцевість: гори, ліси, моря, а також міста, села, архітектурні споруди.

Художники застосовують повітряну перспективу, щоб передати простір у живописі. Її сутність полягає у зображені віддалених предметів і фігур менш чіткими, яскравими і насиченими внаслідок споглядання їх крізь товщу повітряного середовища, яке надає кольорам холодних відтінків.

• Проаналізуйте, як на картинах із наближенням до горизонту втрачається чіткість і контрастність зображення, а кольори набувають холодних відтінків.

Пейзаж — жанр образотворчого мистецтва; художній твір, в якому зображається природа або певна місцевість.

Анрі Жан-Гійом Мартін. Зелена долина

• Порівняйте кольори та чіткість зображення на передньому, середньому і дальньому планах. Проаналізуйте кольорову гаму картин.

Сергій Шишко. Осінь. Голосієво

Кольорова гама — гармонійне поєднання відтінків певного кольору.

Повітряна перспектива — видимі в просторі зміни чіткості й кольору предметів, віддалених від спостерігача; спосіб зображення простору в образотворчому мистецтві.

Микола Глущенко. Ріка в Карпатах

Олексій Шовкуненко. Осінь

Портрет митця. Микола Глущенко

Микола Петрович Глущенко (1901-1977) — відомий український художник, який працював у жанрах пейзажу, портрету, натюрморту. Народився в м. Новомосковську Катеринославської губернії (нині Дніпропетровська обл.). У 1918 р. закінчив комерційне училище в м. Юзівці (нині Донецьк). Згодом навчався в Берлінській вищій школі образотворчих мистецтв. Після закінчення навчання переїхав до Парижа, де потрапив під вплив французьких художників К. Моне, Е. Дега, А. Матісса та інших.

Улюбленим жанром художника був пейзаж. Чарівна краса рідної землі — постійне і потужне джерело його натхнення. Картини майстра представлені в багатьох українських і закордонних музеях, приватних колекціях. Відповідно до заповіту М. Глущенка 1250 його робіт було передано Міністерству культури України. Художник є лауреатом Державної премії імені Т. Г. Шевченка.

Микола Глущенко. Березневий ранок

Одна з поширених й улюблених тем пейзажистів — літо. Кольорова гама таких картин складається з різноманітних відтінків зеленого. В освітлених сонцем місцях зелений колір теплий, жовтуватий, а в затінених — холодніший, голубуватий. На передньому плані зелень яскрава, насичена, а вдалині стає тьмяною та набуває холодних відтінків.

• Порівняйте відтінки зеленого кольору в освітлених сонцем і затінених місцях.

Валентин Коротков. Берези

Микола Реріх. Пунка Хар'ю

Клод Моне. Пейзаж у Пор-Вілле

• Порівняйте відтінки зеленого кольору на картинах.

Ісаак Левітан. Літо

Микола Глущенко. Пейзаж з деревом

Практичне завдання

Намалюйте літній пейзаж. Орієнтовні теми: «Зелені простори», «Квітуче поле», «Літній ранок у лісі» (кольорові олівці, фломастери).

Поради

Намітьте лінію горизонту. Розмістіть дерева, кущі на передньому, середньому, дальньому планах. Використайте теплі та холодні відтінки зеленого кольору в освітленій сонцем і затіненій природі. Передайте повітряну перспективу. Готові роботи оцініть колективно.

Приклади утворення різних відтінків зеленого кольору

Запитання і завдання

  • 1. Що зображають у пейзажі?
  • 2. Що таке повітряна перспектива?
  • 3. Поясніть, як у пейзажі змінюються відтінки зеленого кольору залежно від сонячного освітлення.

Самостійна робота для допитливих

  • 1. Поцікавтеся, які природні краєвиди переважають у вашій місцевості. Чи знаєте ви картини з пейзажами рідного краю?
  • 2. У вільний час створіть палітру найрізноманітніших відтінків зеленого кольору — від теплих до холодних, від світлих до темних.


УРОК 24. (02.03) 

Жанри об’єднуються

ЗУСТРІЧ ЖАНРІВ В ОДНІЙ КАРТИНІ

Наше довкілля надзвичайно різноманітне, і тому художникам буває складно виокремити для зображення якийсь один предмет. Іноді на картині органічно поєднуються різні жанри: портрет намальовано в інтер’єрі, побутовий сюжет включає натюрморт на столі, зображення людей доповнюють образи тварин.

Саме так відбувається взаємопроникнення жанрових мотивів і виникають синтетичні жанри.

Франк Снейдерс. Рибна лавка (фрагмент) Фламандський живописець Франк Снейдерс у монументальних полотнах зображав розміщені на столах або прилавках нагромадження дичини, птиці й риби, овочів і фруктів, квітів та посуду, об’єднуючи їх в розкішні композиції з барвистим колоритом. Серед харчів, що в достатку заповнюють ринковий прилавок, він зображав людей — чоловіків, жінок, інколи й дітей. На картинах можна побачити й домашніх тварин, які ледь стримуються, щоб не поцупити ласі шматочки. Такі «бенкети гурманів» виходили за рамки звичайного натюрморту.

Натюрморти на тлі пейзажів — улюблена тема Давида Бурлюка, художника-футуриста й поета, який народився на Херсонщині. У них передано радість життя, гармонійну єдність людини з природою. Таке поєднання створює абсолютно інший настрій! Зображені речі ніби починають дихати на повітрі, викликаючи додаткові емоції.

Давид Бурлюк. Квіти й мушлі на тлі гірського пейзажу

Анрі Матісс. Червона кімната

Анрі Матісс, зображаючи побутову сценку — портрет жінки в інтер’єрі на тлі простору декоративно оформленої кімнати, намалював вікно, у якому можна побачити пейзаж у зелено-білих тонах. Червоний колір ніби випромінює життєву енергію, несе заряд радості й оптимізму, контраст стає основним виразним засобом.

Визначте, ознаки яких жанрів поєднано на ілюстраціях.

Для того, щоб зафіксувати свої спостереження, вивчити й опрацювати певний образотворчий мотив, художники застосовують етюди. У процесі роботи над великою картиною живописець може виконати безліч етюдів, які згодом нерідко набувають самостійного значення і цінності.

Тетяна Яблонська. На вікні (картина-етюд)

Етюд — твір живопису допоміжного характеру та обмеженого розміру, цілком виконаний з натури. Етюди можуть бути засобом вивчення природи, удосконалення майстерності художника — навчальними вправами. Зазвичай вони слугують матеріалом для підготовки картини, як, наприклад, етюди окремих дерев, листя та інших деталей, що цікавлять пейзажиста. Етюд вимагає ретельного малюнка, точного і вірного не тільки за масштабом, а й у відношеннях між окремими елементами. На відміну від начерків, в етюдах художник передає основні кольори майбутньої картини.

Клод Моне. Прогулянка: Каміла Моне із сином Жаном (Жінка з парасолькою) та етюди до цієї картини

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

Намалюйте сюжетну композицію «Приємна прогулянка друзів у парку», в якій поєднайте ознаки різних жанрів образотворчого мистецтва, зокрема побутового, пейзажного, анімалістичного (техніка за вибором).

Мистецькі поради

  • 1. Легкими лініями позначте загальну композицію твору, розмістіть персонажів на площині.
  • 2. Пригадайте правильні пропорції підлітка (висота голови становить 1/6 частину його зросту та ін.).
  • 3. Для створення виразних образів людини та собаки передайте рух персонажів.
  • 4. Для посилення виразності доповніть малюнок характерними для парку деталями (кущі, лавочки, ліхтарі).
  • 5. Доберіть колірну гаму, яка відповідатиме задуманому настрою твору.

МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

запитання для повторення

  • 1. Назвіть жанри, які можуть поєднуватися в картинах.
  • 2. Наведіть приклади творів мистецтва, яким притаманні риси кількох жанрів. Який із них є визначальним?
  • 3. Поміркуйте, чому відбувається синтез жанрів.

Жанри об’єднуються

ЗУСТРІЧ ЖАНРІВ У МУЗИЧНОМУ ТВОРІ: ЕТЮД-КАРТИНА

У музиці є чимало творів, які поєднують ознаки різних жанрів. Тоді їх назва складається з двох частин — фантазія-увертюра, поема-легенда, вальс-скерцо, етюд-картина.

Яскравим прикладом не лише поєднання жанрів, а й впливу одного виду мистецтва на інший, зокрема образотворчого мистецтва на музику, є етюд-картина. Ви знаєте, що таке симфонічна картина. Етюд у музиці, так само, як в образотворчому мистецтві, — це підготовчий етап у роботі митця. Етюди зазвичай призначені для оволодіння певними технічними прийомами: пасажами, акордами, штрихами. Не випадково юні музиканти постійно грають етюди, щоб досягти майстерності, виконавської вправності.

Відомо, що етюди видатних художників сприймаються як справжні витвори мистецтва. Те саме відбувається і в музиці. Прекрасну музику етюдів Ф. Шопена. Ф. Ліста, С. Рахманінова піаністи часто виконують на концертах, і нікому не спадає на думку, що це — вправи. Такі етюди, що виконуються на естраді, називають концертними.

Нікколо Паганіні — Ференц Ліст. Етюди (за вибором).

https://www.youtube.com/watch?v=dViqoPwvwAQ

https://www.youtube.com/watch?v=nYbzMupFrnA


Для допитливих: з історії жанру

Жанр етюду відомий з XVIII ст. і спочатку використовувався як п’єса навчального характеру, в якій відпрацьовується певний технічний прийом гри, наприклад, розвиток швидкості пальців, прийоми виконання подвійних звуків, акордів, техніка виконання різними штрихами тощо. Деякі композитори-педагоги навіть складали збірники етюдів для удосконалення гри своїх вихованців. Найвідоміший з них Карл Черні — автор понад тисячі фортепіанних етюдів різного рівня і на різні типи техніки, об’єднаних у цикли («Школа швидкості», «Мистецтво спритності пальців» тощо). Найславетніший із його учнів — музикант-віртуоз Ференц Ліст, який присвятив Черні свої «Етюди вищої майстерності» («Трансцендентні етюди»).

На новий художній рівень цей жанр вивів Фридерик Шопен: його етюди — це не тільки вправи на техніку, а й самостійні концертні твори.

Дмитро Стрелкофф. Веселі етюди

Назва жанру «етюди-картини» («звукові картини») належить Сергію Рахманінову. Це — 17 творів, об’єднаних у два цикли («зошити»). З-поміж них є ліричні й мрійливі або бурхливі й героїчні без прямих сюжетних асоціацій. Музика багатьох етюдів-картин наділена рисами зображальності, адже народилася вона від яскравих вражень композитора, втілених у звуковій палітрі. Одні твори — це враження від краси природи його улюбленої батьківщини — тих місць, де виріс і жив композитор, або масових народних гулянь із відтворенням святкової атмосфери ярмарку. Інші — навіяні живописними картинами або враженнями від казки (наприклад, «Червона Шапочка і Сірий Вовк»).

Сергій Рахманінов. Етюд-картина «Червона Шапочка і Сірий Вовк» 

у фортепіанному  виконанні.

https://www.youtube.com/watch?v=KbTgyTd1SLU


Портрет митця

Єдине, що я намагаюся робити, коли я пишу, — це змусити музику прямо і просто виражати те, що в мене на серці.

Сергій Рахманінов

Борис Шаляпін. Портрет Рахманінова

Сергій Васильович РАХМАНІНОВ (1873—1943) — російський композитор, піаніст. Дитячі роки хлопчика пройшли в маєтку батьків під Новгородом. Краса і поетика рідної природи, мудрість і мелодика народних пісень, передзвін новгородських дзвонів захоплювали його з раннього дитинства — і саме до цих образів пізніше Рахманінов-композитор не раз звертався у своїй творчості.

Родина Рахманінових була дуже музикальною. Першим педагогом хлопчика з гри на фортепіано стала його мати, і вже до чотирьох років він виконував прості п’єси в чотири руки зі своїм дідом, талановитим піаністом-аматором. Батько Сергія обожнював імпровізації і завжди грав щось на теми відомих музичних творів.

Професійну музичну освіту Сергій Рахманінов здобув у Петербурзькій та Московській консерваторіях. Саме в цей час талановитого студента помітив Петро Чайковський, який пророчив йому велике майбутнє. Не прийнявши революційних змін на батьківщині, композитор назавжди покидає Росію й оселяється із сім’єю в США. Він сприймав свій від’їзд як найглибшу внутрішню драму, втратив навіть бажання складати музику і переключився переважно на концертну діяльність.

Сергій Рахманінов створив прекрасні твори в різних жанрах — найбільше фортепіанних і симфонічних, а також низку чудових романсів.


МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

  • Художники-модерністи Ф. Купка і Дж. Северіні інколи називали свої картини етюдами. Чи можна, на вашу думку, дати таку назву композиціям, представленим на ілюстраціях?

1 — Франтішек Купка. Мова вертикалей; 2 — Джіно Северіні. Блакитна балерина

  •  У вільну хвилину перегляньте один із кінофільмів про Нікколо Паганіні. Зверніть увагу, як майбутній маестро в дитинстві наполегливо опановував гру на скрипці.


УРОК 23.(22.02) КВІТИ ДЛЯ МАМИ: ДЕКОРАТИВНИЙ НАТЮРМОРТ

Весна і літо — пора розквіту та буяння природи. У натюрморті, як і в пейзажі, можна відтворити красу і багатоколірність довкілля, що оживає після зими і наповнюється всіма барвами. Такими є квіткові натюрморти, які митці створюють і в реалістичній, і в декоративній манері.

Визначте реалістичні і декоративні натюрморти. Поміркуйте, які засоби використали художники для створення декоративних образів.

1 — Марія Приймаченко. Зірки; 2 — Наталія Кохаль. Натюрморт із глобусом; 3 — Ян Давидс де Хем. Квітковий натюрморт; 4 — Володимир Семеренко. Натюрморт зі скрипкою

У декоративному натюрморті художники перетворюють реальні форми предметів на стилізовані зображення: використовують площинність зображення, прикрашають декором тощо.

Декоративні натюрморти створюють, як правило, для оздоблення інтер’єру.

Наведіть приклади стилізації в образотворчому мистецтві.

Головне завдання в декоративному натюрморті — стилізація зображень. Вона здійснюється через спрощення форми, деталей, кольору, а також за рахунок відмови від передачі об’єму. Однак спростити форму зовсім не означає збіднити її, адже, випускаючи незначні деталі, художник підкреслює найвиразніші якості предмета. Ускладнення форми створюється за рахунок введення декоративного орнаменту, який відсутній у реальній натурі. Художник може стилізувати предмет, значно відходячи від натури — наприклад, квіти, глечик, фрукти можна трактувати майже як геометричні форми або зберегти природні плавні обриси.

У декоративному натюрморті не застосовуються правила відображення об’єму, повітряного простору, не враховується плановість зображення. Головне — колірне рішення, колорит, побудований на нюансі, контрасті або монохромії. Важлива роль відводиться лінії, контуру, їхньому руху і взаємодії з плямою. Допустимим є також використання орнаментів, візерунків як аплікативної складової декоративного натюрморту.

Охарактеризуйте прийоми стилізації на ілюстраціях.

Анрі Матісс. Натюрморт із магнолією

Роберт Фальк. Натюрморт

Секрети майстерності

Створюючи декоративний натюрморт слід пам’ятати:

  • будь-який предмет на натюрморті можна перебільшувати (наприклад, гранично округлити глечик-пузанчик, сильно витягнути грушу або сплющити яблуко, підкреслити пластику предметів декоративним малюнком);
  • можлива зміна пропорцій предметів:
  • зображення малюються площинно, без передавання перспективи:
  • використовуються локальні кольори.

1 — Ірина Телева. Натюрморт із лялькою; 2 — Юко Наката. Квіти; 3 — Кріс Каннінг. Мак; 4 — Наталя Смолянінова. Осінній натюрморт

Створіть декоративний натюрморт «Квіти для мами» (аплікація, витинанка). Намагайтеся передати своє ніжне ставлення до матусі.

МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Локальний колір — у живописі: основний і незмінний колір змальовуваних об’єктів, умовний, позбавлений відтінків, які виникають у природі під впливом освітлення, повітряного середовища.

  • 1. У чому полягають особливості декоративного натюрморту?
  • 2. Порівняйте художні засоби зображення реалістичного і декоративного натюрмортів.
  • 3. Проаналізуйте особливості художньої мови натюрморту, що сподобався найбільше.
  • 4. Гра «Ескізи-за гадки “Назва квітки”». По черзі репрезентуйте створені на уроці мистецтва завершені натюрморти, а однокласники мають правильно назвати зображені квіти.
  • 5. Творче завдання. Складіть казку або фантастичну історію про натюрморт, речі на якому ожили й заговорили.

УРОК 23. МУЗИКА І ТЕАТР: ЦЕЙ ЗАВЖДИ НЕПОВТОРНИЙ БАЛЕТ

Музичний театр має свою особливу магію: поєднання драматичної дії та музики ніби «переносить» глядача в дивовижний світ, дає можливість пережити яскраві почуття.

Мистецтво балету надзвичайно популярне в усьому світі. Маючи національну своєрідність у кожного народу, воно, разом із тим, не вимагає перекладу, адже мова виразних рухів є зрозумілою всім людям.

Пригадайте, чим балет відрізняється від інших музично-театральних жанрів? Порівняйте складові балету й опери: варіації — арія, па-де-де — ансамбль, кордебалет — хор.

Основу балетного спектаклю становить певний сюжет, лібрето, а різні види танцю — класичний, характерний або пантоміма передають дії, почуття, взаємовідносини героїв. Відповідно до змісту і характеру музики балети поділяють на епічні, ліричні і драматичні або різні їх поєднання — лірико-епічні, лірико-драматичні тощо. Існують і такі різновиди балетного спектаклю, як опера-балет, балет-поема, балет-казка, балет-комедія, балет-трагедія.

За всю історію розвитку балету танець, його техніка зазнавали певних змін. У сучасному мистецтві існують балети сюжетні й безсюжетні, танцювальні та пантомімні. У своїх постановках хореографи-новатори використовують елементи гімнастики й акробатики, а також різноманітні технічні засоби для створення неповторного видовища.

Які балети ви знаєте? Які сюжети в них утілено, до яких різновидів балетної вистави вони належать? Які з відомих вам балетів можна назвати балетом-казкою?

Микола Реріх. Декорація до балету «Весна священна»

Балет «Весна священна» Ігоря Стравінського — один із найпопулярніших у світі. Доказом цього є той факт, що він був одним із 27 музичних творів, записаних на золотій платівці, яку відправили за межі Сонячної системи для позаземних цивілізацій.

«Весна священна» відтворює картини язичницької Русі: її природу, обряди та ігрища предків, які намагаються заманити у свої краї весну.

Балет було створено в тісній співдружності трьох видатних особистостей — композитора Ігоря Стравінського, хореографа Вацлава Ніжинського і художника Миколи Реріха.

Ескізи костюмів Миколи Реріха та сцени із балету «Весна священна»

У час свого написання (понад сто років тому) цей твір став справжнім вибухом у балетному мистецтві: фольклорні костюми Реріха, незвична для балету хореографія Ніжинського, який поклав в основу танців різкі стрибки, помахи, тупотіння. І найголовніше — новаторська музика Ігоря Стравінського: щоб передати дух давнини, композитор застосував різкі співзвуччя, неймовірні ритми, сліпучі оркестрові фарби, які ніхто раніше не використовував.

Балет складається з двох частин. Першу— «Поцілунок землі» — відкриває вступ — весняна пастораль. Далі йдуть хороводи та ігри, у яких чергуються дівочо-ліричні та парубочо-молодецькі образи. Ця частина закінчується появою Старішого Мудрішого і сценою «Витанцьовування землі». Друга частина «Велика жертва» — таємничий обряд. У ньому першість належить старійшинам. Балет закінчується «Великим священним танцем».

Настрій «Весни священної» спирається на інтонації веснянок, колядок, весільних пісень.


              Самостійний пошук 

Передайте свої враження від музики. Охарактеризуй оркестровий колорит, інтонаційний розвиток, танцювальні ритми.

Портрет митця

Жак Еміль Бланш. Портрет Ігоря Стравінського

Ігор Федорович СТРАВІНСЬКИЙ (1882—1971) — російський композитор та диригент видатний новатор у музичному мистецтві. Працював у різних жанрах — від мініатюр (інструментальних і вокальних) до масштабних творів: створював меси, кантати, симфонії, балети й опери. Його твори презентують такі різні за музичною мовою стилі, як неокласицизм, авангардна та духовна музика. Через постійні зміни стилю цього композитора називали «Людиною тисяча одного стилю», «Законодавцем музичних мод».

Життя композитора пов’язано з Україною. В Устилузі на Волині, у родинному маєтку, який Стравінський називав «райським куточком для творчості», народжувалася музика новаторських балеті в митця.


МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Балет — вид сценічного мистецтва, у якому зміст вистави розкривається в основному засобами танцю, пантоміми і музики.

  • 1. Розкажіть про особливості балетної вистави. Доведіть, що балетна вистава — це синтез різних видів мистецтва.
  • 2. Порівняйте балет із оперою, мюзиклом.
  • 3. Поясніть, чому балет «Весна священна» І. Стравінського вважають новаторським.
  • 4. Поміркуйте над висловом відомого письменника В. Беляева: «У танці кожен рух сповнений мудрості, й немає жодного необдуманого руху».
  • 5. Мистецький проект. Орієнтовні теми: «Ігор Стравінський і Україна»; «Що пов’язує “Весну священну” і “Лісову пісню”?».

Немає коментарів:

Дописати коментар