Уроки №1-8 👈 натисни, переглянь попередні теми
Новаторські художні явища. Артпрактики
Активний пошук митцями новітніх мовних засобів і технічних прийомів виник від бажання віднайти можливості для втілення складного і суперечливого внутрішнього світу сучасника. Одні художники гучно виражали загострений темпоритм новітньої доби, інші ж оспівували втрачену гармонію і красу, деякі прагнули віднайти душевну рівновагу, занурюючись у фантастичні віртуальні світи, а хтось не приховував жах і втрату віри в майбутнє.
В образотворчому мистецтві поряд із реалістичними образами, які відображають реальні події і людей, у минулому столітті виникли твори, що незвичними до цього засобами втілювали дух новітньої епохи. Світ був здивований інноваціями Василя Кандинського, творчість якого відкрила епоху абстрактного живопису. У своїх незвичних «музикальних» комбінаціях безпредметних кольорових форм він намагався передавати духовний зміст. Його твори, що найчастіше мали назви «композиція» або «імпровізація», базуються переважно на формальних елементах — лініях, кольорових плямах, конфігураціях.
Василь Кандинський. Імпровізація
Пабло Пікассо. Скрипка
Абстрактне мистецтво яскраво репрезентує багатогранна творчість іспанського художника Пабло Пікассо. Він запропонував новий принцип відображення навколишнього світу завдяки конструюванню об’ємних зображень на площині за допомогою простих фігур: конуса, циліндра, куба. Пікассо і його послідовники рішуче відмовилися від зображення предметів такими, якими їх бачимо ми, відкинули принципи лінійної перспективи. У своїх картинах вони намагалися показати людей або предмети одночасно в кількох ракурсах: у фронтальному і в боковому розрізах, у проекціях знизу і зверху.
У творчості Робера і Соні Делоне домінують кольорові круглі форми. Цей різновид живопису поет Гійом Аполлінер назвав орфізм, підкреслюючи тим самим музикальність і ритмічність композицій. Він порівнював творчість цих художників з оптимістичним впливом мистецтва давньогрецького міфологічного Орфея, який заворожував, захоплював усіх своїм співом та грою.
Голландець Піт Мондріан передавав враження від навколишнього світу тільки лініями, квадратними і прямокутними площинами, які він тонував трьома основними кольорами — червоним, жовтим і синім та ахроматичними кольорами — білим і чорним. Таке «мистецтво чистої пластики» спрямовувалося на створення гармонії шляхом вивільнення від природних форм й утверджувало ясність, простоту, конструктивність чистих геометричних форм.
Соня Делоне. Кольоровий ритм
Піт Мондріан. Композиція
Зразки дизайну в стилі Мондріана
Порівняйте зразки безпредметного живопису. Які елементи художньої мови забезпечують виразність кожної з абстрактних композицій? Спробуйте емоційно відчути колорит картин. Він несе радість чи пригнічує?
Портрет митця
Олександр Порфирович Архипенко (1887—1964) — український скульптор, митець-новатор. Народився в Києві, де навчався в рисувальній школі. У 1908 р. переїхав до Франції, де самостійно студіював мистецтво стародавньої скульптури в паризьких музеях.
Олександра Архипенка вважають першим скульптором-абстракціоністом. Можна безперестанно дивуватися, як йому вдавалося майстерно використовувати незвичні для пластичного мистецтва ламані лінії, абстрактні «пустотні» форми. Захопившись ідеєю моделювання простору, він уперше у світовій практиці використовує «порожнечу» як зображальний елемент скульптури. Це була одна з інноваційних знахідок скульптора. Він повернув у скульптуру колір, сміливо використовував дерево, метал, скло. Експериментував митець і зі «звуковою скульптурою».
Архипенко створив серію скульптурних портретів відомих американських діячів, пам’ятники Тарасові Шевченку, Іванові Франку, Лесі Українці. Він — автор перших в історії мистецтва інсталяцій — проектів, що перебувають на межі образотворчого мистецтва, інженерної механіки та дизайну.
Скульптури Олександра Архипенка
Гондольєр
Хода
Карусель П’єро
Митці експериментують із формами, кольорами, шукають різноманітні способи передачі руху. Так, картини Віктора Вазареллі викликають оптичні ілюзії динаміки, вібрації, що досягаються шляхом зміни форм на площині.
Якого оптичного ефекту досягнув В. Вазареллі? Зверніть увагу на ритм, колірний і тональний контраст у композиціях.
Віктор Вазареллі. Вега 200
Італієць Умберто Боччоні намагається передати рух у скульптурі, виявляючи життєві сили м’язів людини в момент її крокування.
Захоплення рухом спонукало митців до інновацій у царині художніх технік. Наприклад, дрипінг (набризкування) — винахід американця Джексона Поллока — став основним методом «живопису дії» (або точніше — «живопису жесту»). Він полягав у тому, що на величезне полотно, розстелене, як правило, на підлозі, художник вільними рухами й жестами наносив фарби з відра, у якому були спе
ціально для цього зроблені дірки. У результаті виникала композиція, у якій відчувається і ритм, і певний декоративний задум.
Умберто Боччоні. Безперервність єдиних форм у просторі
Джексон Поллок. Алхімія
Якими засобами скульптору вдалося передати безперервність руху людини, яка крокує?
У наш час на перетині різних форм художньої і технічної творчості виникли нетрадиційні артпрактики. Художники, як і композитори, використовують засоби інших мистецтв, зокрема, за допомогою театралізації створюють своєрідні просторово-динамічні світлові композиції-вистави. Упроваджуючи ігрові елементи, митці ніби бажають стерти грань між автором і глядачем, який стає співавтором мистецької події, що твориться на його очах. Отже, наголос переноситься з результату на процес творення художніх образів.
Подібні акції, сприймання яких нерідко супроводжується театральними діями, музикою, відео, отримали назву інсталяцій. Ці композиції небажано переносити з одного місця в інше, як звичайну картину чи скульптуру, адже тоді порушиться єдність із середовищем — інтер’єром приміщення, у якому вони експонуються (галереї, музею).
Ентоні Хейвуд. Інсталяція з телевізорів
Ріїтта Іконен. Інсталяція з черевика
Для подолання статики площинної композиції митці замість картин та скульптур створюють конструкції, що світяться і рухаються у просторі. Деякі конструкції кріплять на стелю або стіну кімнати чи зали так, що вони обертаються завдяки коливанню повітря, інші — за допомогою мотора. Рухомі установки, сконструйовані зазвичай із металу, скла або інших матеріалів і з’єднані зі світловими пристроями, отримали назву мобілів.
Розгляньте світлини з інсталяціями та мобілем. У чому, на вашу думку, полягає оригінальність художніх конструкцій? Поміркуйте, яку ідею хотіли донести митці до глядачів. Чи можна інсталяцію з телевізорів використовувати як екологічний заклик до боротьби з технологічним забрудненням нашої планети?
Сезар Манріке. Мобіль
Перформанс «Яєшня» у Вінниці під час святкування Дня Європи
Гепенінг на вулиці Парижа
До театралізованих форм сучасного мистецтва належать перформанс і гепенінг — акції, що відбуваються в музеях, галереях чи просто неба й нагадують «живі картини» перед публікою.
Перформанс — короткий, але добре спланований спектакль, у якому дії художника (перформансиста) спостерігаються в певному місці, у реальний час.
Гепенінг передбачає імпровізаційність дій без заздалегідь запрограмованого сценарію. Це — театр, де у візуальний простір залучається глядацька аудиторія.
Перформанс відрізняється від гепенінгу значно більшою організованістю та спланованістю.
Інсталяції, мобілі, перформанси, гепенінги не можна однозначно назвати мистецтвом у звичному розумінні, але, враховуючи творчу фантазію авторів цих витворів, їх відносять до мистецьких явищ — артпрактик.
Гепенінг та інсталяція у Маямі: «занурення» у мистецтво на роликах
Створіть незвичний образ тварини з різних побутових речей, уживаних раніше (бріколаж).
Краб
Медуза
Фантастична тварина
Мистецька скарбничка
Бріколаж — термін, що позначає створення чогось із вже існуючих засобів і результат такої діяльності.
Інсталяція (анг. installation — монтаж, установка) — просторова композиція, що створюється художником з різних елементів — побутових предметів, промислових виробів, природних об’єктів тощо.
Мобіль (від лат. mobilis — рухливий) — рухливий витвір мистецтва, зазвичай споруда з легкого металу і пластику, що змінює свою форму при русі повітря або за допомогою механічних пристроїв.
Перформанс (англ. performance — вистава, виступ) — форма сучасного мистецтва, у якій твором вважають дії автора чи авторів, за якими глядачі спостерігають у реальному часі. Виявляється у театральній, літературній, візуальній і музичній сферах.
Гепенінг (англ. happening — випадок, подія) — форма художньої творчості із залученням великої кількості учасників-глядачів, у якій планується лише початок акції, а продовження і кінець — непередбачувані. Вистава-імпровізація розігрується безпосередньо на вулицях, у громадських місцях.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
- 1. Які новації виникли в образотворчому мистецтві сучасної епохи? Чому, на вашу думку, метод створення гармонії Піта Мондріана широко застосовується в дизайні, у моді?
- 2. Чим відрізняється мобіль від скульптури? Наведіть приклади.
- 3. Порівняйте художні явища перформанс і гепенінг. Що між ними спільне, а що — відмінне?
- 4. Поміркуйте, які інсталяції можна створити, щоб оформити актову залу для концерту або художньої виставки.
- 5. Завдання за бажанням. Запропонуйте оригінальну ідею перформансу до свята останнього дзвоника. За можливості проведіть його.
Сучасні танці
Танець — це твій пульс, биття твого серця, твоє дихання. Це ритм твого життя. Це вислів у часі й русі, у щасті, радості, смутку і заздрості.
Жак Д’Амбуаз, американський танцівник.
Жозефіна Уолл. Танець мрії
Сучасні танці завдяки всесвітній мережі Інтернет надзвичайно поширилися у світі. Їх відрізняє емоційно захоплива музика, виразна ритміка, експресія рухів. Сольні, парні й групові танці виконують на естраді, у клубах, просто на вулицях.
Сучасний естрадний танець — один із найпопулярніших видів хореографічного мистецтва поряд з народним і класичним, який є основою балету. Це поняття доволі відносне, оскільки кожному періоду притаманна своя музика, що народжувала нову пластику, нові види танців. Так, на початку XX ст. на естраді популярними були чечітка, вільні пластичні танці в манері американської танцівниці Ісідори Дункан, тустеп та ін. На зміну їм у моду ввійшли групові танці в мюзик-холах, джаз-танці.
Як художниця передала стихію руху в живописній композиції? Поясніть, як ви розумієте назву картини.
Сучасні танцювальні ритми у вебдизайні
Портрет митця
Анжеліна Ісідора (Айседора) Дункан (1877—1927) — американська танцівниця-новатор, основоположниця вільного танцю. У своїй танцювальній творчості розробила й використовувала оригінальну пластику, яку поєднувала з давньогрецьким танцем, навіть одягала на сцені хітон замість балетного костюма, танцювала босоніж.
Вона була на сцені справжньою артисткою, мріяла про створення «нової людини», для якої танець стане вираженням людського руху, мовою душі, свободи. Вона вважала, що «всякий рух буде тільки тоді прекрасним, коли він правдиво і щиро висловлюватиме почуття і думки».
Дитячі роки Ісідори описані в книзі для дітей «Лариса Денисенко про Анжеліну Ісідору Дункан, Максима Рильського, Ігоря Стравінського, Астрід Ліндґрен, Джонні Хрістофера Деппа II».
Хочу знати більше
29 квітня — Міжнародний день танцю. Це свято відзначається за рішенням ЮНЕСКО з 1982 р. у день народження французького балетмейстера Жана-Жоржа Новера, реформатора і теоретика хореографічного мистецтва.
Танець належить до найдавніших, найпоширеніших і найдемократичніших видів мистецтва. Здавна важливі події в житті людини супроводжувалися масовими танцювальними видовищами.
Фреска із Софійського собору
Про характер стародавніх танців ми довідуємося з літописів, розкопок, розписів на пам’ятках давнини. Наприклад, на стінах Софійського собору в Києві зберігаються стінні розписи часів Ярослава Мудрого (XI ст.) — один скоморох грає на дуді, другий б’є в бубон, а третій танцює навприсядки.
Заданими Української федерації танцю, 20 % українців люблять танцювати.
Давньоєгипетські танцівниці
Багато танців виникають у результаті злиття різних напрямів, і джаз-модерн — яскрава ілюстрація цього факту. Тривалий час джазові танці й танець-модерн існували окремо, відкидаючи традиційні форми заради нової пластичної мови. Поступово різні елементи змішувалися, додавалися оригінальні рухи, навіть ази класичної хореографії. Джаз-модерн виявився схильним до впливу нових, навіть вуличних стилів. Ключовим же залишається імпровізація під джазову музику...
Значний вплив на розвиток сучасної хореографії мали кінематограф і телебачення: у моду увійшли танці диско, рок-н-рол, твіст, біт. З появою відео з’являються нові танцювальні стилі — так звані вуличні та клубні танці (хіп-хоп, брейк-хаус, техно), які можна побачити у кліпах сучасних співаків. Популярності набули латиноамериканські танці ламбада, макарена, сальса, мамбо та ін.
Графіті — частина мистецтва хіп-хоп
А які танці любите виконувати ви? Чому?
Сучасний естрадний танець — це зазвичай музично-хореографічна мініатюра, сюжет якої розвивається за всіма законами драматургії, де є експозиція, зав’язка, кульмінація та фінал. На естраді важливу роль відіграє акторська майстерність, адже сучасний танець — це невелика театральна постановка. І саме тому танцюрист має володіти не тільки пластикою, а й пантомімою, здатністю до імпровізації.
Естрадні танці відповідно до хореографічної техніки, що в них застосовується, поділяють на акробатичні; сюжетно-характерні (мініатюри); військові (масові й сольні), побудовані на елементах пантоміми та стройових вправ тощо.
Танці на льоду
Окрему групу складають танці на льоду, які входять до програми зимових Олімпійських ігор. Але, на відміну від складних, суто спортивних елементів фігурного катання, в них не використовують «акробатику», особливо в юніорських і аматорських змаганнях.
У сучасному танці поєднуються виразові засоби хореографії, режисури, музики, світла, сценографії, декорацій і костюмів, різних технічних ефектів. Саме ця його особливість стала основою для виникнення нового напряму в естраді — шоу. Це розважальні заходи постановочного характеру, які проводяться перед публікою, часто транслюються по теле-, радіо- та інтернет-каналах. Яскравим прикладом шоу, присвяченого мистецтву хореографії, є телевізійне талант-шоу «Танцюють всі!».
Які інші телешоу, у яких демонструється мистецтво хореографії, вам відомі? Наведіть приклади.
Складовою сучасного танцювального мистецтва є бальні танці, які користуються величезною популярністю в усьому світі. Їх красою ми можемо милуватися не лише під час проведення різних шоу, урочистих заходів тощо. У світі відбуваються різноманітні професійні й аматорські змагання з бальних танців — турніри, конкурси. Конкурсні бальні танці часто називають спортивними танцями. Професійні чемпіонати світу проводяться під егідою Всесвітньої танцювальної ради (Word Dance Council).
Конкурсні бальні танці виконуються в парі. Залежно від постановки в парі бальні танці поділяють на дві програми: європейську (стандарт) та латиноамериканську, кожна з яких включає по п’ять танців.
У європейську програму входять: повільний вальс, танго, віденський вальс, повільний фокстрот і квікстеп (швидкий фокстрот). Усі танці європейської програми танцюють із просуванням по лінії танцю — по колу проти годинникової стрілки. Костюми танцівників відповідають обов’язковим вимогам: дами — у бальних сукнях, а кавалери — у фраках чорного або темно-синього кольору з краваткою-метеликом.
Бальні танці європейської програми (комп’ютерна графіка)
У латиноамериканську програму входять танці: самба, ча-ча-ча, румба, пасодобль і джайв. З-поміж цих танців тільки самбу і пасодобль танцюють, рухаючись по лінії танцю. В інших танцюристи залишаються переважно на одному місці, хоча іноді можливе їх переміщення по танцювальному майданчику. Відповідно до вимог, щоб показати роботу м’язів спортсменів-танцівників, сукні дам, як правило, короткі, відкриті, а костюми кавалерів часто (але не завжди) чорного кольору.
Бальні танці латиноамериканської програми (комп’ютерна графіка)
ПЕРЕЙДИ ЗА ПОСИЛАННЯМ, ДІЗНАЙСЯ БІЛЬШЕ
Охарактеризуйте музику танців. Чи створюється цілісний образ танцю через поєднання музики, відповідних танцювальних рухів і костюмів виконавців? Чи доречно було, якщо б виконавці європейської програми виконували танці в костюмах латиноамериканської програми і навпаки? Поясніть.
Мистецька скарбничка
Мюзик-хол (англ. music hall) — театр, вистава якого побудована на поєднанні музично-естрадних, циркових і балетних номерів; вид популярної музики танцювально-розважального характеру.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ
- 1. Назвіть відомі вам сучасні естрадні танці. Які їх характерні ознаки? Які з них танцюєте ви або ваші друзі та подруги?
- 2. Які бальні танці входять до конкурсних програм? Поцікавтеся, які танцювальні конкурси й фестивалі сучасних танців проводять в Україні.
- 3. За допомогою піктограм розкажіть про популярні танцювальні стилі. Яким з них вам хотілося б опанувати?
- 4. Перегляньте музичний кінофільм «Бал» (реж. Еттоне Скола, 1983, Франція). Поділіться своїми враженнями з друзями та подругами.
- 5. Завдання за бажанням. Підготуйте віртуальну виставку на тему «Історія танцю в живописі». Розмістіть її на своїй сторінці в соціальних мережах.
Без участі дизайнерів неможливо уявити організацію та проведення жодної події мистецького призначення, зокрема, оформлення фестивалів і конкурсів, шоу та виставок, телепередач, створення відеокліпів тощо.
Сучасний шоу-бізнес потребує великої кількості дизайнерів, які здатні сформувати імідж естрадної зірки чи популярного телеведучого. Шоу-бізнес різноплановий, багатожанровий і включає не лише естрадну музику, а й видовищні спортивні змагання, кіноіндустрію, конкурси краси, народні гуляння, бали, карнавали, маскаради тощо.
Перейди за посиланням, виконай урок
Тематичне завдання
Розробіть фірмовий стиль музичного фестивалю «Співуча родина» або хореографічного телеконкурсу «Танці-Шоу».
Мистецькі поради
• Відповідно до назви й тематики музичного фестивалю (телеконкурсу) визначте форму емблеми, враховуючи зміст заходу. Намагайтеся, щоб вона була простою і лаконічною, оригінальною, виразною й водночас привабливою, легкою для сприйняття.
• Шрифт логотипа добирайте таким чином, щоб він легко читався й гармонійно узгоджувався з пластикою форми знака.
• Доберіть 2-3 постійні корпоративні кольори, які гармонійно поєднуються між собою.
• Розташуйте елементи фірмового стилю на рекламній продукції. Враховуйте, що розмір емблеми і шрифтів залежить від того, яка саме інформація є головною. Текстові та ілюстративні матеріали мають бути врівноваженими. Центр композиції — це рекламований об’єкт.
• Проект сцени музичного театру, концертного залу чи літньої естради включає дизайн світильників; ескізи одягу ведучих й учасників фестивалю; дизайн музичних інструментів, мікрофонів, ескізи призів, виготовлених у макеті.
МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА
Шоу-бізнес — сфера комерційної діяльності в галузі естради, кіно, музичної індустрії.
Запитання для повторення
- 1. Як ви розумієте слово шоу?
- 2. Опишіть свої враження від дизайну сучасних масових заходів на конкретних прикладах.
- 3. Наведіть приклади цікавих розважальних шоу-програм на українському телебаченні. Розробіть пропозиції щодо їх розвитку з огляду на потреби дітей та юнацтва.
- 4. Які художні засоби формують єдність усіх елементів фірмового стилю.
У різних куточках світу є місця, у яких свято ніколи не закінчується, де панує світ снів і казок, чаклунства і магії, де збуваються нездійсненні мрії, де в будь-який день вас не полишає відчуття радості. Одне з таких місць — країна дитинства, фантастичний світ Волта Діснея, творця анімаційних персонажів Міккі Мауса, Білосніжки, Бембі, Піноккіо та інших, які є улюбленцями мільйонів дітей. Легендарний кінорежисер славився тим, що будь-яку свою фантазію міг обернути на реальність. Він свято вірив у свою мрію — створити країну, де і дитина, і дорослий почиватимуться, як у казковому королівстві.
ПЕРЕЙДИ ЗА ПОСИЛАННЯМ, ВИКОНАЙ УРОК
ТЕМАТИЧНІ ЗАВДАННЯ
Варіант 1. Намалюйте елементи парку розваг (атракціони, скульптури, рослини тощо) та виріжте їх. Об’єднайте ці елементи в композицію «Наш парк розваг» (колаж). Орієнтуйтеся на споруди й ансамблі дитячих парків на світлинах, зверніть увагу на цілісність і врівноваженість композицій.
Ескізи парку розваг
Варіант 2. Створіть макет дитячого розважального комплексу з екстер’єрами на тему «Підводний світ» (пластилін, кінетичний пісок та інші пластичні матеріали). Надихнути і пробудити вашу фантазію допоможуть образи будинку-риби й декоративного восьминога на світлинах.
Мистецькі поради
- Продумайте загальну композицію та особливості екстер’єрів споруд та форм атракціонів.
- Виділіть композиційний центр, урівноважте деталі композиції розмірами та кольорами так, щоб досягти цілісності.
- Зображуючи архітектурні споруди, атракціони, дерева, кущі тощо, дотримуйтеся масштабу та пропорцій.
Мистецька скарбничка
Екстер’єр (від фр. exterieur, від лат. exterior — зовнішній, антонім — інтер’єр) — зовнішній вигляд чогось або когось; в архітектурі — зовнішнє оформлення будівлі, що забезпечує її естетичне сприйняття.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
- 1. Чим займаються дизайнери екстер’єрів?
- 2. Поясніть поняття «екстер’єр» і його значення в архітектурі на прикладі декількох будівель у місцевості, де ви мешкаєте.
- 3. Самостійно проаналізуйте екстер’єри закладів культури та мистецтва вашого краю. Запропонуйте ідеї, як зробити їх сучаснішими.
- Мистецький проект. Створіть лепбук «Родзинки парків розваг у світі».
- Дослідіть і зробіть перелік відомих дитячих парків розвагу різних країнах.
- Розробіть інформаційно-екскурсійний пакет для кожного з них: місцезнаходження об’єкта, графік роботи, ціну вхідних квитків для різних категорій відвідувачів, карти мініекскурсій.
- Інформацію зашифруйте у QR-коди, скориставшись генератором QR-кодів із мережі Інтернет.
- Для художнього оформлення лепбука виберіть визначні споруди кожного з парків.
Фрагменти з рокопер часто стають дуже популярними серед шанувальників і поступово перетворюються на самостійні сольні номери, які часто звучать на естраді та в радіо- і телеефірах. Такою є пісня з рокопери «Юнона і Авось» Олексія Рибнікова «Я тебе не забуду, кохана».
У вільний час поцікавтеся сюжетом цієї відомої рокопери, прослухайте її та визначте фрагменти, які вам подобаються найбільше.
Мистецька скарбничка
Рокопера — музично-сценічний жанр, основою якого є рокмузика, а коріння пов’язане з мюзиклом.
ТЕМАТИЧНІ ЗАВДАННЯ
- 1. Наведіть приклади відомих рокопер. Що нового внесла рокмузика в музичний театр?
- 2. Порівняйте рокоперу з класичним зразком оперного жанру.
- 3. Поімпровізуйте на синтезаторі: доберіть стиль рокмузики, придумайте мелодію до обраного ритмічного супроводу.
- 4. Запропонуйте сюжет для рокопери із сучасного життя.
- 5. Завдання за бажанням. У вільний час перегляньте на відео одну з рокопер. Зробіть про неї невелике повідомлення.
Попмузика часто говорить вам, що все гаразд, тоді як рокмузика застерігає, що щось не так, але ви можете змінити це.
Боно, ірландський рокмузикант, вокаліст рокгурту «U2»
У середині минулого століття в музичному середовищі Америки виникло явище масової культури, яке формувало й донині формує смаки молоді багатьох країн світу.
Це — рокмузика.
До визначальних ознак рокмузики належать підкреслення метра шляхом інтенсивного акцентування сильної долі такту, застосування електронного підсилення звучання, підвищена експресія вокального та інструментального інтонування. Головна увага в рокмузиці приділяється виконавській інтерпретації твору. У рокмузиці на передній план висувається чіткий і динамічний ритм, що підкреслює її гучність і стає важливим засобом виразовості. Специфічним є склад інструментів цих вокально-інструментальних ансамблів: електромузичні інструменти, електрогітари та ударні.
Рокмузику можна поділити на багато течій і напрямів. Одним із них є рок-н-рол (від англ. rock’n’roll — крутитися, гойдатися). Це насамперед танцювальна музика. У рок-н-ролі основну роль відіграє електрогітара, на якій зазвичай виконують сольні партії. Вокал — дуже напористий і енергійний, а поведінка виконавців на сцені — вільна й невимушена.
Мистецька скарбничка
Рокмузика — узагальнена назва напряму музики, для якої характерні підвищена експресія вокального та інструментального інтонування, чіткий динамічний ритм, використання електромузичних інструментів.
Рок-н-рол (англ. rock’n’roll — крутитися, гойдатися) — популярна танцювальна музика, що виникла у середині XX ст. у США; риси: запальний характер, чіткий ритм, швидкий темп, розкутість виконання.
ТЕМАТИЧНІ ЗАВДАННЯ
- 1. Назвіть загальні ознаки рокмузики.
- 2. Чи можливі поєднання року і класичної музики? Наведіть приклади.
- 3. Поміркуйте, яку пісню з репертуару українських рокгуртів ви б обрали для виконання на міжшкільному пісенному фестивалі.
- 4. Доберіть матеріали для створення і наповнення блогу, орієнтовна назва якого «Напрями рокмузики» або «Українська рокмузика сьогодні».
- 5. Завдання за бажанням. Оберіть улюблену роккомпозицію. Знайдіть у мережі мінусову фонограму і текст пісні (або караоке-версію). Вивчіть її та презентуйте однокласникам та однокласницям.
Ця музика — дуже відверта, сповнена дитячої веселості. Одна половина цієї музики, лірична, — дуже сентиментальна, інша — несамовита, норовлива й енергійна, проте обидві половини мирно поєднались і дали в підсумку велике ціле.
Герман Гессе, німецький письменник XX ст., лауреат Нобелівської премії
У ритмі джазу
На початку XX ст. зі сценічних помостів концертних зал поряд із класичними (академічними) музичними творами зазвучала абсолютно нова, незвична для того часу музика. Це був джаз. Він з’явився на півдні США і вніс у світове музичне мистецтво своєрідність мелодики й ритму, прийомів і манери виконання.
ПЕРЕЙДИ ЗА ПОСИЛАННЯМ, ВИКОНАЙ УРОК
Мистецька скарбничка
Джаз (англ. jazz) — вид професійного музичного мистецтва, для якого характерні неакадемічні способи звуковидобування й інтонування, імпровізаційний характер викладу мелодії та її розробки, регулярна ритмічна пульсація, підвищена емоційність.
Диксиленд (англ. dixieland) — джазовий ансамбль раннього новоорлеанського стилю; різновид традиційного джазу, який також називають «гарячий джаз» (hot jazz). Поєднує риси маршів духових оркестрів, регтайму, блюзу з колективною імпровізацією.
Музична імпровізація (від лат. improvisus — непередбачений) — створення музичного твору без попередньої підготовки.
Свінг (від англ. swing — розгойдування) — ритмічний джазовий малюнок, що виявляється в розгойдуванні ритму; особливий джазовий стиль; танок, споріднений із джазом.
Синкопа — зміщення акценту із сильної (або відносно сильної) частки такту на слабку.
ТЕМАТИЧНІ ЗАВДАННЯ
- 1. Які жанри музичного фольклору вважають витоками джазу? Які особливості джазових мелодій та ритмів?
- 2. Як називаються колективи джазових виконавців?
- 3. Уявіть, що вам запропонували створити для шкільного кабінету музики стенд, присвячений джазу. Що увійшло б до композиції? Які форми графічного дизайну ви б використали? Виконайте ескіз стенду.
- 4. Роздивіться «джазову» шпалеру для комп’ютерного монітора. Якою джазовою музикою можна її «озвучити»?
- 5. Дізнайтеся більше про книгу видатного французького художника Анрі Матісса «Джаз». Висловіть своє припущення, чому митець обрав для своїх робіт саме таку назву.
Частина ІІ. Новітні мистецькі явища. Дизайн
УРОК 10.Дизайн середовища
Найкраще, що створюється зараз у світі, не має матеріального виміру — це вільний час, стиль життя, адаптація до навколишнього середовища. Тому розкіш в інтер’єрі — ще не показник гармонії і задоволення життям, а пройдений етап...
Карім Рашид, дизайнер інтер’єру
Інтер’єр
Тільки-но ми переступаємо поріг і входимо до будь-якого будинку, як потрапляємо до особливого для людини світу — інтер’єру. Перед нами ніби розкривається «портрет приміщення» зсередини, тобто вигляд квартири, готелю, театру, офісу, кафе, шкільних залів тощо.
Тінкуа. Студія Тінкуа
Роздивіться, як художник зобразив інтер’єр власної майстерні. Що цей інтер’єр може повідомити глядачам про господаря студії, його професію, країну, де він живе?
Інтер’єр кімнати здатний чимало розповісти про свого господаря: хто він, чим захоплюється, який має характер. Про все це уважному спостерігачеві «говорять» речі, їх розташування відповідно до призначення, стан житла загалом.
Станіслав Жуковський. Вітальня
Вінсент Ван Гог. Спальня Вінсента в Арлі
Карл Ларссон. На кухні
Розгляньте ілюстрації. Чим відрізняються інтер’єри вітальні, спальні та кухні?
Інтер’єр здатен чимало розповісти не лише про особистість людини, а й про національні особливості її житла, народні традиції та звичаї.
Федір Манайло. Інтер’єр гуцульської хати
Назвіть речі на картині, характерні для інтер’єру української хати.
Від дизайну інтер’єрів залежить, як люди почуватимуться в житлових кімнатах і офісах, у театральному фоє і бібліотеці, у магазині і кафе. Красиве, комфортне і функціональне облаштування приміщень, гармонійне поєднання форми, кольору предметів та їх розміщення у просторі продумує і проектує дизайнер інтер’єру.
Спочатку створюється ескіз, потім за допомогою комп’ютерної графіки — макет у тривимірному зображенні, який дає уявлення про те, який вигляд матиме інтер’єр у реальності.
Придумувати облаштування власної кімнати — це надзвичайно цікава і захоплива справа, у якій кожний охочий може виявити свої естетичні уподобання. Наприклад, особливості інтер’єру дитячої кімнати залежать від віку господаря. Для школяра важливо поділити простір на зони: навчальну, зони захоплень (мистецтво або спорт) та відпочинку.
Додати в інтер’єр індивідуальності можна за допомогою аксесуарів, які час від часу легко змінювати.
Важливим елементом дизайну інтер’єру є колір. Саме від єдності кольорів шпалер, меблів, штор, килимка залежить неповторність і затишок у кімнаті.
Визначте колорит інтер’єрів на світлинах. Поміркуйте, як від кольору залежить настрій. Охарактеризуйте лаконізм сучасного стилю дизайну інтер’єрів на поданих зразках.
Секрети майстерності
Одне з важливих завдань дизайнера інтер’єру — правильно вибрати колірне рішення і розставити колірні акценти. Адже колір здатний викликати певні емоції — радість або сум, створювати відчуття тепла або холоду, тісноти або вільного простору. Занадто яскраві кольори в інтер’єрі можуть дратувати, темні або тьмяні — засмучувати. Будь-які контрасти тонізують, а нюанси м’яких теплих тонів заспокоюють. Для візуального збільшення простору використовують світлі тони.
Важливо також ураховувати й властивості окремих кольорів.
Червоний — енергійний, тому невеликі його акценти в інтер’єрі бадьорять, надмірні — можуть стомлювати. Жовтий та оранжевий (помаранчевий) і їх відтінки сприяють створенню позитивного настрою. Зелені відтінки нагадують про природу, тому створюють відчуття спокою, рівноваги. Синій і блакитний — освіжають, заспокоюють, розслабляють. Фіолетовий налаштовує на творчість, вияв фантазії, адже вважається кольором таємниці та загадки. Білий створює ефект невагомості й чистоти. Він легко поєднується з будь-яким кольором і є універсальним. Темно-сірий і чорний кольори рекомендовано обережно використовувати в інтер’єрі, бо вони здатні пригнічувати.
Поєднання кольорів в інтер’єрі
Хочу знати більше
Теорію напівтонів розробив у XIX ст. французький художник Ежен Делакруа. Він першим зобразив так званий колірний трикутник, вершини якого вказують на основні кольори (жовтий, червоний і синій), а ребра — на похідні (зелений, оранжевий, фіолетовий), які утворюються, якщо змішати основні. Наприклад, при змішуванні жовтого із синім виходить зелений. Під час обертання трикутника ребро буде вказувати на результат змішування тонів відповідних вершин.
ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ
Варіант 1. Зобразіть ескіз інтер’єру з двома точками сходження (кольорові олівці).
Мистецькі поради
- Виберіть із запропонованих варіантів приміщення, над проектом інтер’єру якого ви будете працювати: кімната школяра (дівчинки чи хлопчика) або кімната для відпочинку в дитячому спортклубі. Продумайте, які особливості матиме кімната хлопчика-семикласника, а які — дівчинки-семикласниці.
- Спочатку зобразіть лінію горизонту, на ній позначте дві точки сходження горизонтальних ліній інтер’єру.
- Від точок сходження проведіть основні лінії стін, підлоги та стелі. Межі кімнати відмітьте великим прямокутником.
- Визначте розташування зображень меблів переднього й дальнього планів. Побудуйте зображення меблів з урахуванням перспективних змін. Пам’ятайте, що усі горизонтальні лінії меж шаф, тумбочок, столів будуть сходитися у відповідній точці сходження. Вертикальні лінії меж — завжди паралельні.
- Доповніть ескіз деталями: спортивним знаряддям, книжками, картиною тощо.
- На основі того, що вам відомо про властивості кольорів та їх поєднань, оберіть кольорове рішення ескізу проекту інтер’єру.
Варіант 2. Створіть разом із друзями карусель-книгу з розробкою проекту енергоефективного будинку.
Мистецька скарбничка
Дизайн інтер’єру — один із напрямів дизайну середовища, що передбачає проектування та оформлення внутрішнього простору будинку або окремого приміщення з їх убранням, меблями та різноманітними речами.
Інтер’єр (від фр. interieur — внутрішній) — 1) організований у функціонально-естетичному відношенні простір усередині будівлі; 2) жанр образотворчого мистецтва із зображенням інтер’єру.
- 1. У чому полягає діяльність дизайнера інтер’єру?
- 2. Які особливості кольорів та їх поєднань треба враховувати в роботі дизайнера інтер’єру?
- Завдання за бажанням. У вільний час подумайте, що ви хотіли б змінити у власному помешканні: як краще організувати простір, які використати кольори, деталі інтер’єру, щоб зробити його привабливішим та комфортнішим.
- Мистецький проект «Моя школа». Розробіть дизайн інтер’єрів приміщень актової і спортивної зал, кабінетів, коридорів, бібліотеки, їдальні тощо. Придумайте оригінальне застосування українських мотивів в інтер’єрах шкільної будівлі.
Екстер’єр
Давайте вийдемо за межі власного будинку й поглянемо, який вигляд мають архітектурні споруди — «обличчя» вашого міста (селища).
Що вони можуть «розповісти» про своїх мешканців?
Зовнішній вигляд архітектурних споруд, їх форми, розміри, освітлення, співвідношення елементів і цілого в ансамблі називають екстер’єр. Саме він дає можливість визначити художню цінність будівель, епоху їх створення та призначення.
Будинок з химерами в Києві (Україна)
Плануючи майбутню будівлю, архітектор має враховувати, щоб її екстер’єр органічно вписувався в загальний ансамбль вулиці (міста), де планується спорудження. Найважливішим елементом, який окреслює екстер’єр, є фасад. Його форма, матеріал, облицювання, декоративні елементи характеризують архітектурний стиль і культурну цінність будівлі.
Будиночки старої Праги (Чехія)
Пригадайте, які ви знаєте декоративні елементи споруд. Чи впливають вони на створення особливого архітектурного образу? Поясніть. Охарактеризуйте фасади будинків на світлинах.
Деякі ознаки екстер’єру є типовими для певної території, епохи або призначення. Наприклад, ми можемо відрізнити традиційні будівлі Європи чи Далекого Сходу, минулого чи сьогодення, легко визначити житлову, спортивну чи культову споруду. Існують також дуже індивідуальні й неповторні екстер’єри.
Фасад будинку в Токіо (Японія)
Опишіть свої враження від екстер’єру сучасної споруди. Посніть, як дизайнеру японського будинку вдалося оригінально поєднати різні форми на його фасаді.
Пофантазуйте: що нагадує екстер’єр спортивного центру, який гармонійно «вписався» в архітектурний ансамбль китайського міста. Визначте його узгодженість із призначенням будівлі. Поясніть свою думку.
Спортивний центр у Шеньчжені (Китай)
Сучасним дизайнерам властиво прагнення максимально збагатити екстер’єри технічними приладами (система кондиціонерів, елементи, що накопичують і зберігають енергію тощо). Водночас їм притаманне «наближення» до природи, включення природних компонентів — рослин, басейнів, дерев’яних деталей, прозорих перекриттів стін тощо.
У різних куточках світу є місця, у яких свято ніколи не закінчується, де панує світ снів і казок, чаклунства і магії, де збуваються нездійсненні мрії, де в будь-який день вас не полишає відчуття радості. Одне з таких місць — країна дитинства, фантастичний світ Волта Діснея, творця анімаційних персонажів Міккі Мауса, Білосніжки, Бембі, Піноккіо та інших, які є улюбленцями мільйонів дітей. Легендарний кінорежисер славився тим, що будь-яку свою фантазію міг обернути на реальність. Він свято вірив у свою мрію — створити країну, де і дитина, і дорослий почиватимуться, як у казковому королівстві.
Будинок Мінні Маус в Орландо (США)
Найперший у світі парк розваг Діснейленд було відкрито в середині минулого століття в місті Лос-Анджелесі (США). Нині «Чарівне королівство» є найвідвідуванішим парком розваг. У його центрі розташований казковий Замок Попелюшки, екстер’єр якого став символом самої «The Walt Disney Company» та її мультфільмів.
Діснейленд у Лос-Анджелесі (США)
Проаналізуйте особливості екстер’єру Замку Попелюшки. Чому, на вашу думку, саме ця споруда стала візитівкою компанії Діснея? Охарактеризуйте екстер’єр будинку Мінні — подружки Міккі Мауса.
Будівництво екстер’єрів будівель для дітей має свої особливості, адже дизайнери прагнуть зацікавити маленьких відвідувачів виразністю форм, гармонією насичених кольорів, оригінальним плануванням.
Екстер’єри театрів для дітей у Душанбе (Таджикистан) та Шверині (Німеччина)
Віртуальна екскурсія
У харківському Центральному парку культури та відпочинку цілий рік працюють понад 30 сучасних атракціонів світового рівня від італійських, німецьких, американських виробників.
Парк розбитий на кілька тематичних зон: дитячий парк, екстрим-парк, сімейно-розважальна зона, французький парк, ретропарк, середньовічна площа. Дитячий парк стилізований під Квіткове місто, де маленькі відвідувачі можуть стати героями казок Миколи Носова.
При вході в парк установлено скульптурну композицію Білочки — символу оновленого парку розваг. Саме ці милі звірятка у великій кількості мешкають у парку.
Дізнатися більше про найбільший парк розваг в Україні ви можете, завітавши на його сайт за адресою: http://centralpark.kh.ua/ua/
ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ
Варіант 1. Намалюйте елементи парку розваг (атракціони, скульптури, рослини тощо) та виріжте їх.
Ескізи парку розваг
Варіант 2. Створіть макет дитячого розважального комплексу з екстер’єрами на тему «Підводний світ» (пластилін, кінетичний пісок та інші пластичні матеріали). Надихнути і пробудити вашу фантазію допоможуть образи будинку-риби й декоративного восьминога на світлинах.
Мистецькі поради
- Продумайте загальну композицію та особливості екстер’єрів споруд та форм атракціонів.
- Виділіть композиційний центр, урівноважте деталі композиції розмірами та кольорами так, щоб досягти цілісності.
- Зображуючи архітектурні споруди, атракціони, дерева, кущі тощо, дотримуйтеся масштабу та пропорцій.
Мистецька скарбничка
Екстер’єр (від фр. exterieur, від лат. exterior — зовнішній, антонім — інтер’єр) — зовнішній вигляд чогось або когось; в архітектурі — зовнішнє оформлення будівлі, що забезпечує її естетичне сприйняття.
- 1. Чим займаються дизайнери екстер’єрів?
- 2. Поясніть поняття «екстер’єр» і його значення в архітектурі на прикладі декількох будівель у місцевості, де ви мешкаєте.
- Мистецький проект Створіть лепбук «Родзинки парків розваг у світі». Дослідіть і зробіть перелік відомих дитячих парків розвагу різних країнах. Розробіть інформаційно-екскурсійний пакет для кожного з них: місцезнаходження об’єкта, графік роботи, ціну вхідних квитків для різних категорій відвідувачів, карти мініекскурсій. Інформацію зашифруйте у QR-коди, скориставшись генератором QR-кодів із мережі Інтернет. Для художнього оформлення лепбука виберіть визначні споруди кожного з парків.
ВИКОНАЙ ОДНЕ ІЗ ЗАПРОПАНОВАНИХ ЗАВДАНЬ, НАДІШЛИ РОБОТУ НА ЕЛ.ПОШТУ ВЧИТЕЛЮ!
Урок 9. Дизайн і його види. Графічний дизайн
Дизайн і його види
Кожна людина хоче жити і працювати в сучасній комфортній будівлі, користуватися зручними і красивими речами, технічними виробами, предметами вжитку, бути модно одягненою, мати привабливий зовнішній вигляд.
Для втілення наших мрій і бажань в реальність існують різні види діяльності (конструктивна, проектна, декоративна). Їх усі об’єднує дизайн.
Людину, яка вміє поєднувати інноваційні знахідки у своїх творіннях так, щоб вони стали зручними і красивими, корисними й економічними, незамінними для суспільства, називають дизайнером.
То що ж таке «дизайн»? Коли і звідки в нашому обігу виникло це слово?
Термін «дизайн» використовують для позначення широкого кола художніх явищ.
Поширення виробництва і розвиток технологій у європейських країнах створили умови для виникнення сфери діяльності дизайнерів. Художники почали відігравати значну роль у багатьох галузях виробництва.
Так з’явився дизайн — мистецтво художньої організації простору, інтер’єрів та екстер’єрів приміщень, оформлення технічних і ювелірних виробів, реклами, пакувальної продукції, різноманітного світу речей: від виделки та дитячої книжки до автомобіля і літака.
Слово «дизайн» буквально перекладається як «творчий задум», «намір», «план», «проект», «креслення», «конструкція». Відтак дизайнер — людина, яка вміє планувати, конструювати, креслити. Це слово стало міжнародним терміном і позначає художньо-конструкторську, проектно-творчу діяльність та її результати.
На відміну від образотворчого мистецтва, яке впливає на внутрішній світ людини, дизайн зорієнтований на організацію і перетворення людиною довкілля відповідно до своїх естетичних потреб та уявлень.
За допомогою ілюстрацій із підручника назвіть сфери життєдіяльності, які охоплює мистецтво дизайну.
На відміну від декоративно-прикладного мистецтва, у якому будь-яка річ створюється руками майстра в єдиному примірнику й має оригінальний, неповторний вигляд, основною сферою роботи дизайнера є розроблення речей для серійного, масового виробництва, що виготовляють промисловим способом.
Еволюція форми виробу під впливом нових технологій та матеріалів
Як розвиток технологій вплинув на дизайн телефона, чайника, носіїв аудіоінформації? Чи залежить форма речі від якостей матеріалу, з якого вона виготовлена?
Нині дизайн, що виник в умовах індустріального виробництва, охопив всі сфери життя людини. Він перетворився не тільки на самостійний вид проектно-художньої діяльності, а й на чинник активного впливу на середовище. Завдяки цьому дизайн став одним із символів сучасної цивілізації, а професія дизайнера — престижною та затребуваною на ринку праці.
Обкладинка журналу
Телефонна будка
Карвінг
Існують різні види дизайну. До основних належать промисловий, графічний, дизайн середовища.
Промисловий дизайн спрямований на розроблення промислових виробів, формування гармонійного, естетично повноцінного середовища виробничої діяльності людини.
Графічний дизайн спрямований на візуалізацію інформації, створення графічних знакових систем для оформлення книг, журналів, телепередач, сайтів і графічних елементів для промислових виробів (етикеток, логотипів, емблем тощо).
Дизайн середовища зорієнтований на естетичну організацію предметного простору задля створення гармонійного середовища життєдіяльності людини з метою задоволення її практичних та естетичних потреб.
Артдизайн — напрям так званого чистого (високого) мистецтва, твори якого націлені на стимулювання яскравого художнього враження від них. У переважній більшості об’єкти артдизайну мало розраховані на практичне застосування. Найчастіше — це демонстраційно-виставкові експонати, які представляють образи знайомих речей: одягу, посуду, меблів тощо, вільно інтерпретовані фантазією художника. Іноді ці композиції по-справжньому оригінальні й виразні, але частіше вони просто вражають глядача, адже мета артдизайну — спроектувати емоції людини, викликати у неї захоплення від краси,
Нині артдизайн поширюється не лише в інтер’єрах і ландшафтах, а й у ставленні до власного тіла (body-art), а також у художньому оформленні кулінарних страв (зокрема, карвінг — мистецтво художнього вирізування на овочах і фруктах).
Водночас в усіх видах дизайнерської діяльності є спільні риси. При вирішенні будь-яких завдань дизайнер має виділити й підкреслити єдність зовнішнього вигляду та призначення об’єкта, зберігаючи його естетичну привабливість і функціональність.
Хочу знати більше
Секрети композиції
Як і в будь-якому виді мистецтва, провідну роль у дизайні відіграє композиція — побудова художнього твору, зумовлена його змістом і призначенням. Ознаками будь-якої композиції є цілісність — узгодженість усіх елементів і рівновага — спосіб гармонізації форми.
Щоб зображення сприймалося як цілісне й урівноважене, у ньому має бути виділений композиційний центр (може не збігатися з геометричним центром площини). Це — кульмінація зображення, до якого притягується погляд глядача. До засобів композиції належать формат, ритм, контраст (за кольором, розміром, формою, фактурою), симетрія чи асиметрія, статика і динаміка.
Яка з композицій є динамічною (статичною), яка контрастною за кольором, яка ритмічною?
Виокремлюють такі види композицій: фронтальна, об’ємна і просторова (або глибинно-просторова).
Фронтальна — композиція, яка розташована в одній площині.
Об’ємна — композиція об’ємного виробу, яку ми сприймаємо з усіх боків.
Просторова — композиція виконується з передаванням глибини простору.
Приклади фронтальної, об’ємної та просторової композицій
Варіант 1. Уявіть себе дизайнерами і створіть абстрактну композицію для декору предметів (ліплення пластиліновими джгутиками).
Варіант 2. Дослідіть особливості художньої техніки робіт Джозефа Барбаччі. Розробіть дизайн площинної композиції для оформлення шкільного куточка живої природи (ліплення пластиліновими джгутиками).
Роботи Джозефа Барбаччі
Ідеї для творчості
Мистецькі поради
- Підготуйте для роботи кольоровий картон, шприц для пластилінового живопису та виготовте різнокольорові пластилінові джгутики.
- Із джгутиків утворіть зображення, приділяючи належну увагу контрасту, цілісності та врівноваженості.
- Поєднайте роботи у спільну композицію — симетричну або асиметричну.
Мистецька скарбничка
Дизайн (від англ. design — творчий задум, намір, план, проект, креслення, конструкція) — проектна діяльність, яка поєднує художньо-предметну творчість і науково обґрунтовану інженерну практику у сфері індустріального виробництва.
Композиція — побудова, конструкція художнього твору, об’єднання його частин в єдине ціле; також наука, теорія творчості, що має відповідні закони, прийоми, засоби компонування і побудови художньої форми.
- 1. Яку людину називають дизайнером? Які завдання має вирішувати дизайнер у своїй діяльності?
- 2. Чим дизайн відрізняється від образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва?
- 3. Назвіть види дизайну, лаконічно охарактеризуйте їх.
- 4. Як ви розумієте поняття «композиція»? Які її основні ознаки і засоби виразності?
- 5. Поцікавтеся художнім оформленням вебсайтів. Зробіть добірку скриншотів (знімків екрана) деяких із них. Які композиційні засоби використав дизайнер сайту, щоб привернути увагу користувачів?
Графічний дизайн
Нині складно віднайти сфери існування людини, де не був би задіяний графічний дизайн — найдавніший і один із найпоширеніших видів художнього проектування. Усе, що оточує нас у повсякденні, навіть у мережі Інтернет, включає результати роботи дизайнерів-графіків. Різноманітні носії інформації — книжки, журнали, газети, мальовничі афіші, постери, банери та білборди, календарі й товарні знаки, різні типи упаковки тощо — оточують нас буквально на кожному кроці. Усе це — форми графічного дизайну. Графічний дизайн лежить в основі вебдизайну, реклами, фірмового стилю.
Портрет митця
Борис Кустодієв. Портрет Георгія Нарбута (фрагмент)
Георгій Нарбут (1886-1920) — український художник-графік. Народився неподалік Глухова (нині — Сумська область). Як художник сформувався в Петербурзі. Працював у Києві, був професором і ректором Української академії мистецтв.
Г. Нарбут виробив власний стиль на основі українських національних традицій, зокрема стародруків і народного мистецтва. Новий український шрифт, який він створив, згодом назвали «нарбутівським». Першим в Україні він вирішив завдання комплексного оформлення книжки, виконав низку обкладинок і малюнків до літературних творів, 15 аркушів до «Української абетки». Також створював малюнки для перших українських банкнот, поштових марок.
Титульна сторінка видання «Української абетки», перші українські паперові гроші (1918)
Важливим елементом графічної композиції є шрифт — малюнок букв, цифр, знаків для художньо-декоративного оформлення найрізноманітніших виробів. Зразки шрифтів можна побачити на вітальних листівках, у журналах і книжках, на яскравих театральних афішах і рекламних плакатах, на грошах та упаковках, на візитівках, календарях, логотипах, на телеекранах і в інтернеті тощо.
Український шрифт Василя Чебаника
Шрифт назви дитячої газети
Головна мета будь-якого напису полягає в донесенні до людини закладеного у словах смислу. Тому розроблення шрифту спрямоване на те, щоб привернути увагу людини до текстового повідомлення та виділення в ньому найбільш значущого.
Характер шрифту може бути пов’язаний із країною походження та епохою (наприклад, ієрогліфи, арабське письмо, давньоруська декоративна в’язь), а також із конкретним завданням (наприклад, шрифт для плаката або дитячої книжки).
Арабське письмо
Китайський ієрогліф «щастя»
Декоративний шрифт
Порівняйте шрифти, представлені на сторінці підручника. Чим вони відрізняються?
Особливе місце у графічному дизайні посідає мистецтво створення книги. У давні часи на виготовлення книжки, особливо якщо вона містила малюнки (мініатюри), витрачалися роки. Винайдення Йоганном Гутенбергом друкарського верстата (XV ст.) і запровадження друкарства сприяло тиражуванню книг і значному збільшенню кола читачів.
Сторінка з «Розкішного часослова» герцога Берійського
Мініатюра євангеліста Іоанна з Остромирового Євангелія
Розгляньте зразки оформлення старовинних книжок. Поясніть, як у часослові досягнуто композиційної цілісності слова і зображення.
Видання книжки — складний творчий процес, у якому задіяні фахівці різних професій, кожен з яких має своє завдання.
Дизайнер-графік (або художній редактор) — як режисер видання. Його головне завдання полягає в досягненні єдності змісту та художнього оформлення книги, а також зручності користування нею. Відповідно до задуму він вибирає формат, шрифт, стиль, визначає місце кожного зображення, намагаючися досягти гармонійного поєднання всіх елементів художнього оформлення з текстом.
Ілюстрації — невід’ємний елемент більшості видань. Найчастіше їх створення доручають професійному художнику-ілюстратору. Його завдання — виділити для ілюстрування найхарактерніші епізоди літературного твору й наочно втілити образи літературних героїв, щоб допомогти читачеві глибше, емоційніше сприйняти текст. Художник-ілюстратор працює над розробленням обкладинки, ілюстрацій, заставок, кінцівок тощо.
Створюючи ілюстрації до літературних творів, сучасний художник точно дотримується характеристик героїв, які дає письменник. Завдяки об’єднанню деталей, що додумує художник до опису письменника, візуальний образ поглиблюється, стає конкретним, зримим, яскравим.
Обкладинка
Заставка
Кінцівка
Сторінки
Ілюстрації Владислава Єрка
У багатьох книголюбів на внутрішньому боці палітурки книжок можна побачити графічну композицію невеликих розмірів — екслібрис. Це особистий знак власника книжки і водночас — його своєрідний портрет. Екслібрис може багато розповісти про людину, якій належить книжка, адже він відображає її смаки, уподобання та захоплення. Він може бути представлений у вигляді ярлика, наклейки або печатки на форзаці.
Часто екслібрис є монограмою власника книги.
Зразки екслібрисів
Віртуальна екскурсія
Сучасний світ неможливо уявити без Інтернету. Мандруючи різними інтернет-сайтами, ми щонайперше звертаємо увагу на їх оформлення: інформативне, красиве та зручне в користуванні. Проектування інтерфейсів для сайтів, їх художнє оформлення і технологічний супровід належать до сфери вебдизайну.
Фахівця, який виконує всі етапи створення і оформлення сайту, розробляє способи взаємодії користувача з інформацією, називають вебдизайнером. Для успішної реалізації завдань вебдизайнер має дотримуватися принципів композиції, кольорознавства щодо художнього оформлення сайту.
Завдяки цілодобовій роботі Інтернету ми можемо у будь-який час отримати потрібну інформацію про діяльність певного закладу, фірми, магазину тощо, налагодити онлайновий зв’язок. Наприклад, завітавши на сайт бібліотеки, ознайомитися з її контентом, обрати книгу для читання в електронному форматі.
Сайт дитячої публічної онлайн-бібліотеки «Читанка»: http://chytanka.com.ua/
Мистецька скарбничка
Вебдизайн (від англ. web design) — вид дизайну, спрямований на розроблення та оформлення об’єктів інформаційного середовища Інтернету, покликаний забезпечити їм високі споживчі властивості та естетичні якості.
Графічний дизайн — вид дизайну, спрямований на створення візуальних повідомлень, що поширюються за допомогою засобів масової комунікації, зокрема у найрізноманітніших видах друкованої продукції.
Екслібрис (від лат. ex libris — із книжок) — книжковий знак; художньо виконана графічна композиція невеликих розмірів з ім’ям власника книжки.
Монограма — графічний знак, у якому поєднані чи переплетені кілька літер, переважно ініціалів власника (може бути одна літера).
Шрифт (від нім. schreiben — почерк, письмо) — певний характер малюнка написаних літер, цифр та інших знаків, що складають єдину композиційну та стилістичну систему, яку використовує художник для оформлення тексту.
- 1. Наведіть приклади графічного дизайну. У чому полягають його особливості?
- 2. Назвіть основні елементи художнього оформлення книги. Як художник допомагає читачеві зрозуміти зміст літературного твору?
Немає коментарів:
Дописати коментар