Мистецтво 6 клас, уроки №12-16


Уроки №1-11 http://nvk51-kovalenko.blogspot.com/p/6_5.html

УРОК 16. Перевіряємо свої досягнення

ПАНОРАМА МИСТЕЦТВ

ЗАВДАННЯ

Погляньте на зображення, дайте відповіді на запитання



УРОК 15. ВОКАЛЬНІ ЖАНРИ: НА КРИЛАХ ПІСНІ

Серед вокальних жанрів найдавнішою є пісня — вічний супутник людини. Починаючи з лагідної колискової, пісня супроводжує нас у радості та смутку, під час праці й на дозвіллі, надихає на подвиги. Її музично-поетичні образи здатні відображати емоції, почуття, настрої, мрії, сподівання людини.

Пісня — душа українського народу, який упродовж віків створював багатожанрову фольклорну спадщину. Неперевершена краса українських народних мелодій утілює такі притаманні українцям риси національного характеру, як емоційність і ліричність. Фольклорні інтонації завжди проникали й у творчість українських композиторів, особливо тих, хто захоплювався обробками народної пісні, як-от: Микола Лисенко.

"Щедрик" - це Україна, яку знає весь світ!...


Загалом поділ пісень на жанри — справа надто суперечлива. Вони розрізняються за тематикою: пісні про матір, рідну мову, героїв, природу, кохання, мандри, свята, школу, дружбу. Відповідно до середовища поширення існують народні, церковні, естрадні пісні, а за регіональною ознакою народні пісні поділяються на подільські, закарпатські, слобожанські та багато інших.

Жанрові групи народних пісень

Пісні можуть співатися соло, ансамблем чи хором, виконуватися з акомпанементом і без нього. Інструментальний супровід підсилює виразність пісенної мелодії, «домальовує» образи поезій.


Естрадні пісні, порівняно з народними, не мають яскраво виражених національних рис, хоча певні особливості існують, приміром, в італійській естраді чи французькому шансоні. Українській естрадній пісні притаманна чарівна мелодійна виразність, успадкована від фольклорної традиції.

В авторській пісні пріоритет надається тексту перед музикою, яка не є надто складною і може виконуватися непрофесійними співаками, тобто аматорами. Засновником цього жанрового напряму в російській культурі був Булат Окуджава, а його лідером — Володимир Висоцький. Оригінальними авторськими піснями цього співака, енергією його голосу під ритмічний супровід гітари захоплювалося не одне покоління.

В українській культурі також поширена самодіяльна творчість бардів, яку ще називають «співаною поезією». Вітчизняні виконавці авторської пісні акомпанують собі на гітарі (Ольга Богомолець), фортепіано (Сергій Шишкін), лірі й кобзі (Едуард Драч).

Диск «Гіацинтове сонце» — приклад гармонії кількох мистецтв: поезії (вірші Ліни Костенко), музики (співає Ольга Богомолець) та живопису (оформлення Івана Марчука)

Для допитливих: з історії жанру

Середньовічні менестрелі

Авторська, або бардівська, пісня — жанр, що набув поширення в середині XX ст. в різних країнах як самодіяльна музично-поетична творчість. Найчастіше виконавці цих пісень є авторами і віршів, і музики — звідси назва «авторська». Друга назва походить від старовинних бардів. Творчість цих мандрівних поетів-співаків виникла в Шотландії та Ірландії в далекому минулому й поступово поширилася в Європі. Поетів-співаків, які нерідко були водночас й акторами, називали по-різному: трубадури, трувери, менестрелі, жонглери, шпільмани, мінезингери, скоморохи, кобзарі й лірники.

Основу жанру музики сучасних бардів складали студентські й туристські пісні. Виник навіть типовий герой авторської пісні — романтик, лірик, мрійник, мандрівник. Спочатку ці пісні звучали в компаніях друзів, у домашніх магнітофонних записах. Вони привертали увагу особистісною музично-поетичною інтонацією, чим відрізнялися від пісенних зразків, які поширювалися офіційними каналами радіо і телебачення.

За кордоном співаки-поети з гітарами збирали величезні молодіжні аудиторії. Наприклад, Віктор Хара в Чилі, Піт Сіґер і Боб Ділан у США. їхні «пісні протесту» містили критику суспільства, а прості й емоційні мелодії підхоплювалися слухачами багатолюдних концертів.

У різних країнах регулярно проводяться пісенні конкурси й фестивалі естрадної та авторської пісні. Популярності набув пісенний конкурс Євробачення, спрямований на взаєморозуміння між народами. У ньому є окремий напрям для дітей, що сприяє розвитку юних талантів.

Портрет митця

Микола Горда. Портрет Володимира Івасюка

Володимир Михайлович ІВАСЮК (1949—1979) — український композитор і співак, народився в м. Кіцмань Чернівецької області в сім’ї вчителів. Юнаком створив у школі ансамбль «Буковинка», який здобув перемоги на кількох самодіяльних конкурсах. Для шкільного ансамблю Володя написав свої перші пісні (найперша — «Колискова»).

Під час навчання в Чернівецькому медичному інституті Володимир починає працювати над піснею «Червона рута», яка з тріумфом прозвучала в телепередачі «Камертон доброго настрою» в 1970 р. і про яку був знятий перший український музичний фільм.

 Пісню «Водограй» визнано «Піснею року» (1973), вона стала лауреатом міжнародного фестивалю естрадної пісні «Сопот» у Польщі. Володимир Івасюк стає студентом підготовчого відділення композиторського факультету

Львівської консерваторії і переводиться до Львівського медичного інституту. Окрім пісень, він створює камерно-інструментальні твори, а також «Баладу про мальви», яку виконала молода, але вже відома співачка Софія Ротару. У травні 1979 р. Володимир Івасюк трагічно загинув. Пам’яті легендарного українського митця присвячено Всеукраїнський конкурс молодих виконавців «Червона рута».


МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Акомпанемент (від франц.) — інструментальний супровід до творів вокальних жанрів.

Бард (від кельтської — проголошувати, співати) — виконавець пісень, який є автором тексту і музики.

Шансон (від франц. — пісня) — різновид естрадної пісні.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ ДО ТЕМИ

  • 1. Які пісенні жанри ви знаєте? Наведіть приклади творів.
  • 2. Чим відрізняється народна пісня від пісень, написаних професійними або самодіяльними композиторами?
  • 3. Розкажіть про особливості авторської (бардівської) пісні.
  • 4. Самостійний пошук. Поцікавтесь історією дитячого пісенного конкурсу Євробачення, участю в ньому українських виконавців.

Урок 14. Чарівні миттєвості життя. Оперета

Чи бажаєте ви відчути себе у вирі яскравого і запального свята? Тоді запрошуємо зануритися в радісний і барвистий світ оперети.

Жанр оперети — це синтез музики, танцю та віртуозної гри акторів-вокалістів у супроводі оркестру, хору та балету, а ще — жарти, веселощі, піднесений настрій, шарм і вишуканість. Тільки в опереті присутня світла безтурботність, готовність сміятися над речами та ситуаціями, які в повсякденні зазвичай викликають гіркі роздуми про недосконалість світу і людини.


Слово «оперета» дуже подібне до «опера». І не дивно, адже воно означає «маленька опера», її ще називають «молодшою сестрою опер». В опереті є усі складові опери — увертюра, арії, ансамблі, хори. Тільки вистави оперети мають комічний сюжет із розмовними діалогами, що чергуються з музичними номерами; музичні номери в них коротші за оперні, музика оперети переважно легкого, розважального характеру.

Імре Кальман. Історія композитора

Крім 20 оперет, Кальман написав  твори для оркестру (симфонічні поеми «Сатурналії» (1904) і «Ендре і Йоганна» (1905) та інші), твори для фортепіано, вокальні твори, музику для театру і кіно.

Слухання фрагментів з оперет

Імре Кальман. "Карамболіна, Карамболетта" з оперети "Фіалка Монмартру"

«Фіалка Монмартру» — оперета І. Кальмана. Дійові особи — актори, художники, поети, музиканти — представники французької богеми, які живуть, творять і мріють на пагорбі Монмартр, у мансардах під дахами будівель Парижа. На глядачів очікує чуттєва мелодрама, насичена емоційними комедійними сценами.

Імре Кальман.Арія містера Ікс з оперети "Принцеса цирку".

«Принцеса цирку» — оперета на лібрето А. Грюнвальда і Ю. Браммера. У центрі твору — сповнена чудес арена цирку та життя за

лаштунками. За мотивами оперети було знято фільм «Містер Ікс». Кінострічка мала великий успіх, а оперета І. Кальмана «Принцеса цирку» увійшла до репертуарів багатьох музично-драматичних театрів світу.

Узагальнення вивченого матеріалу.

v  

v  Назвіть характерні риси оперети.

v  Розкажіть про оперети І. Кальмана.

v  Яка арія вам сподобалася?

v  

 

                                                Домашнє завдання.

Поспостерігайте, чи лунає музика оперет на радіохвилях та чи транслюються вони на телеекранах. 

                                      До нових зустрічей!


Урок 13. СВЯТО ЩОДЕННОГО ЖИТТЯ

Побутовий жанр присвячений повсякденному життю людей, які зазвичай є сучасниками художника. І тому закономірно, що зображення побуту відомі з глибокої давнини — це сцени полювань, обрядів первісних людей; побутові сценки з давньогрецького вазопису, мозаїк та давньосхідних розписів і рельєфів.

У яких видах образотворчого мистецтва можуть відтворюватися побутові сцени?

Для допитливих: з історії жанру

Особливо яскраво побутовий жанр проявився у Франції. Художники Ф. Мілле, Г Курбе, О. Дом’є з теплотою та співчуттям передавали важке життя людей праці в реалістичних картинах.

У спадщині  живописців: А. Венеціанова, П. Федотова, І. Рєпіна та інших — оспівано побут і працю людини. У деяких картинах починають переважати критичні оцінки, звучать викривальні мотиви щодо сучасної їм дійсності.

Часто у творах побутового жанру створюються багатофігурні складні композиції, зображуються постаті людей у русі.

Гюстав Курбе. Віяльниці

Марія Ладоненко. Три покоління

Порівняйте картини побутового жанру, виконані художниками минулого і сучасності. Яка манера виконання — реалістична чи фантастична — більше властива цьому жанрові?

Фотій Красицький. Гість із Запоріжжя

Яку побутову сцену зображено на картині? Де відбуваються події? Кого зображує художник? Опишіть зовнішність людей, їхні заняття. Поясніть, як колорит картини позначається на загальній атмосфері.

Портрет митця

Автопортрет. П’єр Оґюст Ренуар

П’єр Оґюст РЕНУАР (1841—1919) — французький художник-імпресіоніст, мистецтво якого відрізняється живим інтересом до людини.

Творчий доробок митця вражає — близько 6000 картин! Значне місце в його світлій життєстверджувальній творчості належить творам побутового жанру, зокрема таким, де «звучить» музика.

Бал у Мулен де ла Галетт. П’єр Оґюст Ренуар

ПОБУТОВИЙ ЖАНР В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МСТЕЦТВІ

Цирк — свято музики, сили, вправності, яскрава сценічна постановка в супроводі естрадно-симфонічного оркестру. Нерідко це дивовижне мистецтво можна спостерігати і на картинах митців. Такі твори також можуть належати до побутового жанру, адже радість і щастя, що їх дарує цирк, — то чарівні миттєвості нашого життя.

Зверніть увагу на особливості композиції картин побутового жанру: динаміку й виразність поз і жестів героїв — циркових акторів.

1 — Едгар Дега. Ілер Жермен; 2 — Пабло Пікассо. Цирк; 3 — Цирк (палехський розпис)

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

Створіть аплікацію «На арені цирку». Використайте силует як основний засіб художньої виразності. Намагайтеся передати витонченість танцівниці.

  • 1. Які теми розкривають твори побутового жанру?
  • 2. Що таке силует? Спробуйте пояснити його художні особливості.
  • 3. Які сюжети і образи побутового жанру можуть приваблювати митців сьогодні?
  • 4. Придумайте, як має виглядати листівка до Міжнародного дня щастя. До якого жанру образотворчого мистецтва її можна віднести?

 Аплікацію, відповіді на запитання надішли на пошту


kovalenko_nataliya74@ukr.net 


Урок 12. Чарівні миттєвості життя

ПОБУТОВИЙ ЖАНР

Повсякденне життя людини — приватне і суспільне — із хвилинами захоплення й радощів або, навпаки, смутку митці відображають у творах побутового жанру. І якщо у творах історичного живопису звертається увага на виняткові події, важливі для цілого народу або всього людства, то змістом побутового живопису є те, що повторюється в житті людей із року в рік, зі століття в століття: праця й професійні захоплення, розваги й прогулянки, турботи про дітей тощо. Художники з особливими почуттями змальовували тихі миттєвості повсякденного життя з його звичайними заняттями: ці теми впродовж тривалого часу були і залишаються головним змістом картин побутового жанру.

Побутові сцени з життя давніх єгиптян

Майстерня східних каліграфів і майстрів мініатюр

Ян Вермеєр. Служниця з глечиком молока

Як самостійний, побутовий жанр оформився у творчості «малих голландців».

Ідеалом творчості «малих голландців», до яких належав Ян Вермеєр, стало спокійне життя простих людей, зображених у простих домашніх інтер’єрах — маленьких затишних кімнатах і навіть звичайних кухнях. Композиції для побутових сцен художники часто обирають однофігурні, деталі в них прописують із величезною увагою до дрібниць.

Хвилинки відпочинку, родинні свята й жанрові сцени — улюблені теми художників різних країн та епох.

Карл Ларссон. Святий вечір

Які події зображають побутові сцени? Де і коли вони відбуваються? Як про це «розповідають» деталі картин? Охарактеризуйте композиції творів, засоби виразності. Створіть коротку розповідь за сюжетом однієї з картин.

Портрет митця

Ян Вермеєр. Автопортрет

Ян ВЕРМЕЄР (1632—1675) — голландський художник-живописець, представник так званої дельфтської школи. Усе життя митець провів у місті Дельфті, торгував картинами. Писав переважно жанрові сцени, пронизані світлом, атмосферою спокою і кольорової гармонії (нерідко з поєднанням відтінків блакитного і жовтого).

До відомих картин майстра побутового жанру належить «Служниця з глечиком молока» з амстердамського Рейксмюзеуму, яка має також інші назви — «Кухарка», «Молочниця». Фігура жінки оточена світлом і повітрям, її силует чітко вимальовується на тлі білої стіни. На столі — розкиданий натюрморт, у ньому художник майстерно передає фактуру кожного предмета — зернистість золотавих хлібців, рельєфність плетеного кошика.

Ян Вермеєр. Майстерня художника (Алегорія живопису)

Що відбувається на картині? Кого малює художник? Охарактеризуйте образ зображеної музи митця. Опишіть деталі інтер’єру кімнати. Поміркуйте про назви картини, запропонуйте власний варіант.

ПОБУТОВИЙ ЖАНР В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ


ТЕМАТИЧНІ ЗАВДАННЯ ДО ТЕМИ 

Створіть силуетну композицію «Запрошення до кави» (аплікація або витинанка). Передайте чарівну атмосферу однієї із запропонованих сцен.

Мистецькі поради

Щоб композиція твору була врівноваженою, цілісною, митцю слід враховувати багато важливих нюансів, зокрема:

  • масу предметів, їхню зорову «вагу»;
  • виразність силуетів:
  • пози і жести героїв:
  • ритмічність чергування ліній і плям.

Тетяна Ткаченко. Витинанка за сюжетом «Кавової кантати»

МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Побутовий жанр — жанр образотворчого мистецтва, який відтворює сцени повсякденного, буденного життя.

  • У вільний час, користуючись різними джерелами, поцікавтеся творами побутового жанру, оберіть сюжет картини, що найбільше сподобалася, і поділіться своїми враженнями з батьками.
  • Самостійний пошук. Дослідіть самостійно, як розвивається побутовий жанр у сучасному мистецтві. Чи можна вважати рекламні плакати й ролики різновидами творів побутового жанру?

Чарівні миттєвості життя

 ПОБУТОВЕ МУЗИКУВАННЯ

Мабуть, немає людини, якій не доводилося б співати разом із друзями або в родині. Не дивно, що нині стали надзвичайно популярними різні музичні акції за участю аматорів — конкурси сімейних ансамблів, фольклорні чи дитячі пісенні фестивалі.

Побутове музикування було поширене із давніх часів. Нерідко художники зображали на своїх полотнах не лише музикантів-професіоналів в урочистій атмосфері концертного залу, а й виконавців-аматорів у камерній обстановці, зокрема, у дружньому колі чи родинному затишку.

1 — нецке (японська скульптура); 2 — Чен Йонгл. Мелодія для багатого врожаю; 3 — Лоренцо Коста. Концерт; 4 — Аббат Ніколо. Концерт; 5 — П’єр Оґюст Ренуар. Жінка з гітарою

На яких інструментах музикують виконавці? Як художники підкреслюють своєрідність побутових сцен із зображенням музикантів?

Ви вже знаєте, що Й.-С. Бах був серйозним композитором, створював складну поліфонічну музику. Він написав близько двохсот духовних кантат, глибоких за змістом. Але в його творчій спадщині є гумористична «Кавова кантата». У ній розповідається про захоплення молодих сучасників композитора новим на ті часи напоєм — кавою. Мелодії з цієї кантати в часи Баха були популярними в середовищі молоді, їх наспівували, як звичайні пісні.

Йоганн Себастіан Бах. Кавова кантата 



Сцени з вечора-концерту «Кавова кантата» в Національній опереті України

  • 1. Розкажіть, що нового ви дізналися про побутове музикування.
Малюнки, відповіді на запитання надішли на пошту

kovalenko_nataliya74@ukr.net 


Немає коментарів:

Дописати коментар